Medya manipülasyonları arasında en ısrarlı, en uzun süreli ve en yaygın olanı Filistinlilere topraklarını sattığı iftirasını atmak oldu. İşgalciler için son derece önemli bir manipülasyon olan yüz yıllık bu yalan sadece medyayla sınırlı kalmadı elbette. Akademik çevrelerde de bu konu ustalıkla işlenerek bu iftiranın kabul görmesi büyük oranda sağlandı.

Filistinlilere topraklarını sattı iftirası işgalciler hayati öneme sahip oldu. Böylece İsrail üzerine oluşacak tepki dalgaları hafifleyecektir. Köyleri, evleri, arazileri silah zoruyla gaspedilen Filistinliler bir yandan ilk kıblemizde nöbet direnişi yaptıkları için ölürlerken(!) diğer yandan da toprak sattıkları için “hain” damgası yiyeceklerdir. İsrail’in işgali ve gaspları konuşulduğu/konuşulacağı her ortamda topraklarını sattıkları iftirasına maruz kalan Filistinliler için “hak ettiler, satmasalarmış” cümleleri kullanılacaktır.

Filistin’de toprak satış oranının yüzde 0,8 olduğuna kaç akademik çevrede denk geldik? Kaç gazeteci bunu yazdı? Hangi TV kanalındaki tartışmalarda bu gerçek izleyicilere aktarıldı? Yüzde 0,8’den bahsediyoruz. Yani yüzde 1 bile değil. Kaldı ki bu rakamın hepsi Filistinli Araplar veya Müslümanlar değil. Yüzde 1 bile değilken bir millete “topraklarını sattı” iftirası atılmış ve bu yalan tutmuş oldu.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış