2017’de Gazze sınırında Gazzeliler tarafından protesto gösterilerine katılan ve şehid olan Filistinli İbrahim Ebu Thryaya sosyal medyada yoğun bir şekilde yer aldı. Filistinli İbrahim, İsrail işgaline karşı gösterilen direnişin sembollerinden biri olmuş ve İsrail’e karşı tepkiler artmıştı.

Filistinlilerin haklı direnişlerine karşı destek paylaşımları artarken, işgalci İsrail’e karşı tepkiler yaygınlaşırken İsrail yanlısı medya kuruluşları kolları sıvayıp manipülasyon çalışmalarına başladılar.

Şehid edilen ve engelli ve sivil bir insan olan Filistinli İbrahim’in nasıl/nerede öldüğü ile ilgili tıbbi raporların olmadığı, otopsi sonuçlarının bulunmadığı, Hamas’ın bu bilgileri yayınlamadığı gibi yazılar kaleme alındı. Yalanlarının etkili olması ve gerçekçi olabilmesi için Filistinli İbrahim’in yaşadığı mülteci kamplarının sokaklarında elektrikli engelli aracı olduğuna dair resimler paylaştılar.

Oysa İsrail Ordu Sözcüsü gösteriler sırasında yaralanan ve ölenlerle ilgili “keskin nişancılarımız bilerek ve isteyerek nişan aldılar” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış