Burak Derneği tarafından zoom üzerinden 4 seminerlik Filistin Yaz Okulu’nun ilk programı 23 Ağustos 2022 günü Kudüs’te yaşayan Musa Hicazi’nin anlatımıyla gerçekleşti.

Filistin’deki genel durum, tarihte yaşananlar ve gelenekleriyle ilgili bilgiler aktaran Musa Hicazi’nin konuşmasının bir bölümünde Kudüs’te yaşayan Hıristiyanlar ve Ermineler hakkında önemli bilgiler yer aldı. Musa Hicazi’nin bu bölümde yapmış olduğu konuşmalarından aldığımız notlar şöyledir:

Kudüs’te ve Filistin’in diğer bölgelerinde yaşayan Hıristiyanlarla yüzlerce yıldır komşuluk yapıyoruz. Hz. Ömer’den itibaren buralarda yaşayan Hıristiyanlar bulunuyor ve birçok benzerliklerimiz var. Beraber yaşadığımız için onların gelenekleri bize çok yakındır. Büyük bir kısmıyla çok iyi komşuluklarımız var. Bizi üzen şeyler onları, onları üzen şeyler de bizleri üzüyor. Öyle ki bazen Kudüs’te olaylar çıktığında onlar yanımızda yer alıyorlar.

Mesela birkaç ay önce İsrail’in öldürdüğü Şirin isimli bir gazeteci vardı. Kendisi Hıristiyandı. Hz. Ömer’in fethinden günümüze kadar burada yaşayan bir ailedir. Mescid-i Aksa’da olaylar çıktığında bizim yanımızda yer alıyordu. Cenazesi çok kalabalıktı ve hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar cenazesine katıldılar. Kendisinin Amerikan pasaportu vardı ama Filistinlilerin yanında yer aldığı için Amerika onun katledilişine ses çıkarmadı. Türkiye’de Amerikan pasaportu taşıyan biri öldürülseydi neler olurdu bir düşünün.

Filistin’de yaşayan Hıristiyanların gençleri ise maalesef göç edip gidiyorlar buralardan.

FİLİSTİN’DEKİ ERMENİLER HEP DÜŞMANLIK YAPIYORLAR

Buralarda yaşayan Ermenilerle aramız pek yok. Çünkü hem Müslümanlara hem Osmanlıya hem de Türkiye’ye karşı aleyhte çalışmalar yapıyorlar. Sözüm ona Ermeni katliamını iddia ederek bazen gösteriler yapıyorlar ve İsrail bu gösterilere müsaade ediyor. Filistinli Müslümanlar bu duruma hep itiraz etmiştir. Bu yüzden birbirimizi pek sevmeyiz. Hatta Arapça konuşmayı kendi içlerinde yasaklarlar. Arapça yerine Ermenice konuşun diye kendi gençlerini teşvik ederler. Biz onlara hiçbir zaman düşmanlık yapmadık ve aksine komşularımız olarak bildik. Fakat Müslümanlara veya Osmanlıya karşı düşmanlık yaptıklarını gördüğümüzde ilişkilerimiz bozuluyor.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış