Burak Derneği’nin 9 haftalık Kudüs Yaz Okulu programının ilki geçen hafta 18 Haziran’da start vermişti. Dersler Burak Derneği’nin youtube kanalında canlı olarak veriliyor. Kaçıranlar için daha sonradan yayın kanala kaydediliyor.

Programın ikinci haftasında konu “Kur’an ve Sünnete göre Kudüs ve Mescid-i Aksa” başlığıyla Süleyman Aydın hoca tarafından 22 Haziran Pazartesi günü saat 21.30'da verildi.

Dersten bazı satır başları:

AYETLERDE KUDÜS

Kur’an’da yaklaşık 21 surede yer alıyor. Mekânsal ayetler, ibadet ve mescit ayetler olarak kategorilere ayrılırlar.

Eğer bu topraklara sahip çıkmak istiyorsak tevhid elbisesini giydikten sonra mücadeleye hazır olacağız.

Kudüs hem madden hem de manen çok bereketli bir yerdir.

Kudüs mücadelelerin ve mucizelerin yoğun yaşandığı yerdir. Kudüs mücadele verilmeden elde edilmez.

Yüzyıllar boyunca bu bölge tevhid mücadelesinin bir merkezi olmuştur.

Kudüs’e yapılan gece yürüyüşünün nedeni tevhid sancağının teslim alınmasıdır. Resulullah (sav) bu yürüyüşü yapmayıp Mekke’den miracı gerçekleştirebilirdi. İslam ümmetinin tevhid sancağını teslim alıp kıyamete kadar taşımak için bu yürüyüş gerçekleşti.

Hz. Meryem (as) ile babası Ali İmran’ın Kur’an’da zikredilmelerinin bir nedeni de Beytü’l Makdis’e yaptıkları hizmetlerdir. Beytül Makdis’e yaptığınız her hizmet Allah katında değerlidir.

Kudüs ilk kıblemizdir. Yaklaşık 14 sene kendisine dönülerek namaz kılındı. Onu korumak ve sahip çıkmak Müslümanların omuzlarına yüklenmiş en önemli sorumluluktur.

Dünya üzerinde işkenceyi kanunlaştıran tek devlet Yahudilerdir.

Onların kutsal metinlerinde Kuzeyden üzerlerine büyük bir bela geleceği ifade ediliyor. Türkiye, Filistin’in kuzeyindedir.

HADİS-İ ŞERİFLERDE KUDÜS

Yeryüzünde ilk mescidin hangisi olduğu sorulduğunda Mescid-i Haram denildi. İkincisi ise 40 yıl sonra Mescid-i Aksa’dır. Bu iki mabet Peygamberler tarafından inşa edilmiştir.

Mescid-i Aksa Hz. Peygamber zamanında hükmü sorulacak kadar değerliydi. Orada namaz kılmak Nebi fetvasıdır. Müslümanların elinde olmasa bile gidilmeli, gidilemiyorsa orası ile ilişki devam etmelidir.

İbadet için üç mescide yolculuk yapılır. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebi ve Mescid-i Aksa’dır.

Mescid-i Aksa Müslümanların ziyaret ve ibadet için yolculuğu göze almaları gereken üç mescid vardır.

İlk iki mescitte ziyaret amacıyla sınırlandırıcı bir durum bulunmamakta fakat üçüncü mescidimiz Mescid Aksa’da Siyonist işgal bulunmaktadır.

Süleyman (as) Mescid-i Aksa inşaatını bitirince üç dilekte bulundu. Bu dileklerden bir tanesi yalnızca namaz kılmak niyetiyle Mescid-i Aksa’ya gelenlerin bağışlanmasıdır. Hz. Resulullah bu dileğin iki tanesinin kabul olunduğunu üçüncüsünün ise kabul olunduğunu umduğunu bildirmiştir.

Mescid-i Aksa’da kılınan her namaz kat kat daha sevaptır. Kabe’de yüz bin namaza, Medine’de bin namaza, Mescid-i Aksa’da ise 500 kat namaza denktir.

Her insan, elinden gelirse hayatında bir defa olsa bile miracın merkezinde yaşamaya çalışmalıdır.

Kıyamete yakın bir zamanda Müslümanlar ile Yahudiler arasında savaş olacaktır. Müslümanlar galip gelecektir.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Zeynep
Çok güzeldi ders Allah razı olsun