Çanakkale Cephesi’nde İngilizlere bağlı olarak Osmanlı’ya karşı savaşan Yahudilerin kurduğu askeri birliktir.

Siyon Katır Birliği, aynı zamanda İsrail’in temelini oluşturmaktadır.

Gazze’ye ölüm yağdıranların dedeleri, Çanakkale’de bize karşı savaşmışlardı.

SİYON KATIR BİRLİĞİ

(Zion Mule Corps – ZMC)

İngilizlerin (Büyük Britanya Krallığı) emri altında Çanakkale Cephesi’nde Osmanlı’ya karşı geri hizmet görevinde kullanıldılar. Geri hizmetle sınırlı kalmayıp sıcak çatışmalarda da aktif rol aldılar. Siyon Katır Birliği, İngilizlerin safında Osmanlı’ya karşı kendi bayrakları (bugünkü İsrail bayrağı) ile savaşta yer aldılar.

Bu askeri birliğin fikir babası Rus yahudisi olan Vladimir Jabotinsky’dir. İngiltere saflarında 1. Dünya Savaşı’na katılmalarının, Avrupa ve ABD’de Yahudiler için büyük bir sempati toplayacaklarını ve böylece Siyonist hareketin de güçleneceğini düşünüyordu. Vladimir, İtalya’da ve İsviçre’de eğitim görmüş birisiydi. Ayrıca Türkiye’de de bulunmuş ve Jöntürklerle ilişkisi olan bir isimdi. Çanakkale’de gösterdikleri üstün başarıdan dolayı İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından 2 Kasım 1917’de meşhur Balfour Bildirgesi ile ödüllendirildiler ve Filistin’de bir yurt sözünü yazılı olarak aldılar. Yani Filistin’in işgal edilip Siyonist İsrail devletinin temelleri Çanakkale savaşında atılmış oldu.

Vladimir Jabotinsky, 3 Mart 1915’te aralarında bankacı ve iş adamlarının da bulunduğu Yahudilerden oluşan 200 kişilik grupla Mısır’ın İskenderiye kentinde bir toplantı gerçekleştirdiler. İşte o toplantıda oy birliğiyle İngilizlerin safında yer alacak bir birliğin kurulmasına karar verildi. Yahudi gönüllülerden oluşan bir askeri birlik kurulacak ve savaşa katılmak için İngilizlerle temas kurulacaktı. Karşı çıkanlar da oluyordu fakat bu sonucu pek etkilemiyordu. Karşı çıkanlar arasında İsrail tarihinde önemli rol oynayacak olan David Ben Gurion ve David Ben Zvi bulunuyor. Karşı çıkmalarının sebebi Osmanlı hayranlığı veya İngiliz aleyhtarlığı değildi elbette. Sadece zamanlama açısından doğru bulmadıklarından ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Filistin’deki Yahudiler üzerinde baskısını arttırabileceği endişesinden dolayı böyle bir birliğin kurulmasına itiraz ediyorlardı. Filistin’deki Yahudilere baskı artarsa göç başlayabilir ki bu durum Siyonist hareketin liderlerinin istemediği bir şey idi.

İngilizler, Osmanlı coğrafyasında bulunan bütün azınlıkları İstanbul’daki hükümete karşı kullanma arzusundaydı. Filistin’de kurulacak bir Siyonist devlet, ileri karakol olma özelliği taşıyacaktı. Bu yüzden, Yahudi azınlığı Çanakkale cephesinde kullanmak çok önemliydi. Siyonist Yahudiler ise kendi emellerine ulaşmak için İngilizleri kullanma taraftarıydı. İngilizlerin desteğini alarak Filistin’de bir Siyonist devlet kurmaya yaklaşmış olacaklardı.

MISIR’DA KAMPLARDA EĞİTİME ALINDILAR

Katır Birliği kurulduğunda başına geçirilen İrlanda asıllı bir Yarbay olan Henry Patterson, 19 Mart 1915’te, gönüllü birliklerin eğitimi için Mısır’a gitti. Tarihe dikkat ederseniz 18 Mart’ın hemen ertesi günüdür. Yani İngiliz donanmasının Çanakkale Boğazı’nı geçemeyip yenilgi almasının hemen ertesi günüdür. Birkaç gün sonra 23 Mart 1915’te Yahudi gönüllüler Gibbari isimli bir kampta toplanarak yemin ettiler. Düzenlenen yemin töreniyle birlikte artık yüzlerce Siyonist Yahudi, Osmanlı’ya karşı Çanakkale cephesinde savaşmaya ve cephe gerisinde İngilizlere desteğe hazırdılar.

ÇANAKKALE’YE ULAŞTILAR

Hem eğitimlerini hem de hiyerarşik yapısını tamamlamış Siyon Katır Birliği’ne bağlı Yahudiler, İngilizlerin 29. Tümenine bağlı olarak 27 Nisan 1915’te Çanakkale’ye vardılar. 9 Ocak 1916’da müttefiklerin Gelibolu’dan ayrıldıkları güne kadar aktif olarak görev yaptılar. Bir bölümü Seddülbahir’e bir bölümü ise Arıburnu’na çıkarıldılar. İlginç olan bir bilgiye göre ise Yahudi askerlere, İngilizlerin Süveyş Kanalı’ndaki çarpışmalarda esir aldıkları Türklerden ele geçirilen tüfekler verilmişti. Yani Müslümanın silahıyla Müslümanı vuruyorlardı.

NETANYAHU’NUN BABASI SEKRETERLİK YAPTI

İsrail Başbakanı (Gazze katili) Benjamin Netanyahu 20014’te Siyon Katır Birliği’nin komutanı John Henry Patterson’un mezarını ziyaret etti. Netanyahu aslında Siyon Katır Birliği’ne pek yabancı değildi. Babası Benzion Netanyahu, o birliğin fikir babası olan Jabotinsky’in sekreterliğini yapmıştı.

Yahudiler aynı zamanda NİLİ isimli istihbarat örgütüyle Filistin topraklarından İngilizlere istihbarat sağlıyorlardı.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış