Filistin’in işgal altındaki Cenin şehri Batı Şeria bölgesinde bulunmaktadır ve mülteci kamplarının olduğu bir şehirdir. Evet, yanlış okumadınız… Filistinlilerin kendi öz yurtlarında mülteci hayatı yaşamak zorunda kaldıkları bir şehirdir Cenin şehri. 2023 Haziran ayında işgalci İsrail ordusu tarafından Cenin’e yapılan saldırılara ara verilmişti ve Temmuz başında saldırılar yeniden başladı. Haziran’da yapılan saldırılarda 6 Filistinli yaşamını yitirirken 90’dan fazla kişi de yaralanmıştı. İsrail ordusu sanki düzenli bir ülke ordusuna karşı savaşıyormuş gibi hem karadan hem de havadan saldırılar gerçekleştirdi. İlk iki günde 10 kişi şehid olurken 100’den fazla sivil insan da yaralandı.

İşgalci İsrail’in saldırılarında 1000 asker ve 150 zırhlı araç kullanıldı. Hava destekli saldırılarda kaç uçak veya helikopterin kullanıldığı hakkında henüz bir malumat yok. Saldırılar aynı zamanda buldozerlerle de gerçekleştiriliyor. Şehrin birçok mahallesine giren buldozerler ile Cenin şehri adeta enkaza çevrildi. Mülteci kamplarında savunmasız bulunan çok sayıda Filistinli yaşadıkları bölgeden çıkmak zorunda bırakıldılar. Yani kendi öz yurtlarında mülteci durumunda olan Filistinliler bir kez daha mülteci durumuna düşürüldüler.

Bu saldırılara sebep olarak İsrail’de Yahudilerin mevcut iktidara olan tepkilerine karşı Netanyahu’nun dikkatleri dağıtmak istemesinden dolayı olabileceği belirtiliyor.

CENİN'DE GAZETECİ ŞİRİN EBU AKİLE'Yİ KATLETMİŞLERDİ

Cenin Mülteci Kampı, Türkiye'de yoğun bir şekilde ilk kez 11 Mayıs 2022 tarihinde gazeteci Şirin Ebu Akile'nin katledilmesiyle duyulmuştu. El Cezise'nin onlarca yıllık deneyimli gazetecisi Şirin Ebu Akile, işgalci İsrail'in yine bir Cenin baskınında çıkan olayları görüntülemek isterken işgal askeri tarafından vurularak öldürülmüştü. Bununla da yetinmeyen işgalciler, Gazeteci Şirin Ebu Akile'nin cenazesine bile saldırmış tabutu yere düşürmüşlerdi.

 

CENİN’DEKİ MÜLTECİ FİLİSTİNLİLER

1948’de İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında sürgün ettiği Filistinlilerin çocukları ve torunlarının yaşadığı bir yerdir Cenin. Batı Şeria bölgesinde bulunan Cenin’de mülteci kampı 1953 yılında inşa edildi ve burada yaklaşık 14 bin kişi yaşıyor. Cenin mülteci kampı Batı Şeria bölgesinde bulunan 19 mülteci kampından yoksulluk olarak en yüksek orana sahiptir.

İŞGALCİLERİN CENİN SALDIRILARI

İsrail, Cenin mülteci kampına yönelik ilk saldırısını 3 Nisan 2002’de gerçekleştirmişti. O tarihte mülteci kampı tamamen abluka altına alınmıştı. BM’nin o tarihli raporuna göre 52 Filistinli şehid olurken 23 işgalci İsrail askeri öldü. İşgalcilerin saldırıları o kadar yoğunlaşmıştı ki kampa giden insani yardım çalışanları ve ambulanslara izin verilmemişti. Saldırılarda 400’den fazla ev yerle bir edilmişti.

CENİN DİRENİŞİ

Cenin’de işgale karşı mücadele veren gruplar var. İslami Cihad, Hamas ve Fetih gruplarının bölgede silahlı kanadı bulunuyor. Gruplar bölgede “Cenin Tugayları” şeklinde ortak bir isimle faaliyet gösteriyorlar.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış