Kudüs’teki Yusufiye Mezarlığını restore eden TİKA’nın tabelası, işgal polisi tarafından balyozlarla parçalandı.

Habervakti.com adlı internet sitesinden edindiğimiz bilgilere göre, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) İsrail'in abluka ve yıkımı altında büyük zarar gören Filistin'de çok sayıda projeye imza attı. Bu projelerden biri de Yusufiye Mezarlığı'ydı. Kısa bir süre önce İsrail polisnin TİKA'nın restorasyon bilgilerini içeren ve üzerinde Türk bayrağı da bulunan mermer tabelayı yerinden kırarak söktürdüğü ortaya çıktı.

YUSUFİYE MEZARLIĞI NEREDEDİR VE NE ZAMAN RESTORE EDİLDİ?

Mescid-i Aksa'nın doğusundaki Babul Esbat ya da Aslanlı Kapı olarak adlandırılan bölgede bulunan ve 1400 yıllık geçmişiyle Kudüs’ün İslam tarihindeki yerini göstermesi sebebiyle büyük öneme sahip Yusufiye Mezarlığı’nın bakımsız kalan ve yer yer yıkılmış olan çevre duvarı TİKA tarafından inşa edilerek mezarlık alanı korumaya alındı. 2008 yılında çalışmalarına başlanan proje iki aşamalı. Projenin ilk aşaması 2010 yılında, ikinci aşamaya ilişkin asıl ve ek işler ise 2015 yılında tamamlandı.

TİKA'DAN AÇIKLAMA: TÜRKİYE'NİN VARLIĞINDAN RAHATSIZLAR

Yaşanan hadise üzerine TİKA twitter hesabından şu açıklamayı yaptı: "Kudüs’te TİKA tarafından restore edilen tarihi Yusufiye Mezarlığı'nın çevre duvarı üzerindeki TİKA tabelasının sökülmesi, bölgede barış ve refah için gayret sarf eden Türkiye'nin varlığından rahatsız olanların hukuk dışı bir uygulamasıdır. Küresel bir teşkilat olan TİKA, proje ve faaliyetlerini işbirliği yaptığı ülkelerin bilgisi dahilinde hayata geçirmektedir. Yusufiye Mezarlığı restorasyonu da yerel makamların talebi ve işbirliği ile gerekli tüm prosedürler yerine getirilerek 2015‘te tamamlanmıştır. Kudüs, tarihi dokusu ile birlikte korunması ve yaşatılması gereken kültürel bir hazinedir. Kudüs’ün İslam geçmişini taşıyan tarihi eserlerinin ihya edilmesi yalnızca Müslüman topluma değil tüm dünyaya bırakılan bir miras niteliğindedir. TİKA, Kudüs‘teki tarihi eserlerin korunarak gelecek nesillere aktarılması ve bölgeye katma değer üretmesi için çalışmalarına devam edecektir. Filistin’de Türk kurumları hakkında karalama kampanyaları ile faaliyetlerimize gölge düşürmeye çalışanların çabaları sonuçsuz kalacaktır. Bu tür talihsiz eylemlerin bir daha yaşanmaması adına Yusufiye Mezarlığındaki gayri nizami uygulamanın, diplomatik ve hukuki süreçler içinde Dışişleri Bakanlığımızın, Kudüs Başkonsolosluğumuzun ve bölgedeki ofisimizin girişimleri ile takipçisi olacağız."

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış