İşgalci İsrail güçleri bu sabah (11 Mayıs 2022, Çarşamba) saatlerinde Cenin mülteci kampında gazetecilik görevini yapan Şirin Ebu Akile isminde bir basın mensubunu katletti.

İşgal altındaki Filistin’in Batı Şeria bölgesinde bulunan Cenin mülteci kampına baskın düzenleyen işgalci İsrail ordusu ile Filistinli mülteciler arasında çatışmalar çıktı. İşgal ordusuna karşı direnmeye çalışan siviller ile çıkan çatışmalar sırasında çok sayıda Filistin’linin yaralandığı öğrenildi.

GAZETECİYİ KATLETTİLER

Mülteci kampına baskın düzenleyen İsrail güçleri o sırada gazetecilik görevini yapmakta olan El-Cezire’nin deneyimli muhabirlerinden Şirin Ebu Akile’yi başından vurarak katletti.

AKİLE: “BEN KUDÜS’ÜN KIZIYIM"

Gazetecilik görevini yaptığı sırada İsrail askerlerinin kurşunlarıyla başından vurularak katledilen Şirin Ebu Akile’nin şu sözleri hafızalarda kaldı: “Ben Kudüs kızıyım… ve Kudüs üzgün

Filistinlilerin sesini, İsrail'in zalimliğini dünyaya duyuran bir gazeteciydi Şirin Ebu Akile.

 

ŞİRİN EBU AKİLE KİMDİR?

3 Ocak 1971 Kudüs doğumlu olan Şirin Hıristiyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 51 yaşında (11 Mayıs 2022) İsrail askerleri tarafından gazetecilik görevinin başındayken uzun namlulu silahlarla (keskin nişancılar) vurularak katledildi.

Yüksek öğrenimine ilk olarak Ürdün Teknik Üniversitesi’nde mimarlık okuyarak başladı. Daha sonra gazetecilik alanında kariyerine devam etmek için Yermük Üniversitesi’ne gitti.

Mezuniyetinin ardından Filistin’e döndü ve Filistin’in Sesi Radyosu, Aman Uydu Kanalı da dahil olmak üzere web çalışmalarında bulundu.

1997’de El-Cezire’ye katıldı ve 2022’de katledilinceye kadar burada çalışmaya devam etti.

Dünya kendisini “Filistin’in sesi” olarak tanıdı.

İsrail askerleri Batı Şeria’daki Cenin mülteci kampına silahlı baskın düzenlediğinde o ve beraberindeki 2 gazeteci arkadaşıyla beraber baskın ve saldırıların olduğu bölgeye gitti. Üzerinde gazeteci olduğunu ifade eden PRESS yazılı çelik yelek ve çelik başlıklarını giydiler. İlk kurşunlar yanındaki gazeteci arkadaşının omuzuna isabet etti. Daha sonraki kurşunlar ise Şirin Ebu Akile’nin başına isabet etti. İsrail askerlerinin olay yerine gelen ambulansları bir süre beklettiği öğrenildi.

Şirin Ebu Akile, görevde olduğu süre boyunca İsrail’in Filistin üzerindeki işgalinin tüm dünyaya duyurulmasında büyük bir özveriyle çalıştı. Öyle ki katleedilmeden önce de “yerleşimci” denilen sivil gaspçılar tarafından defalarca kez tacizlere, baskılara ve şiddete maruz kalmıştı.

Şirin Ebu Akile’nin katledilişinin haberlerinin duyulmasının ardından birkaç saat geçmişti ki Filistin’de doğan bir bebeğe “Şirin” ismi verildi.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış