Kudüs’ün fethi için İslam ordusunu hazırlayıp yola çıkan Selahaddin Eyyübi, fetihten beş yıl önce Diyarbakır’a gelir. Selahaddin’in Kudüs’ün fethi için yola çıktığını duyan coğrafyalarda yüksek bir heyecan başlamıştır. İşte o yüksek heyecanın yaşandığı yerlerden birisi de Diyarbakır’dır.

Diyarbakırlı kadınlar bir emanet vermek istediklerini Selahaddin Eyyübi’ye iletirler. Emanetin ne olduğunu soran Sultana Diyarbakır’ın kadınları şu sözleri sarf ederler:

“Ey Sultan, biz bir yıldır Diyarbakır’ın en güzel güllerini toplayıp suyunu çıkarıyoruz. Kudüs’ün fethiyle beraber Aksa, gül sularıyla koksun. Duyduk ki sen bu işe talip olmuşsun.”

Diyarbakırlı kadınların o sözlerinden çok etkilenen Selahaddin Eyyübi, emaneti alır ve beş yıl boyunca saklar. Kudüs Allah’ın izniyle fetholununca Mescid-i Aksa’yı o gül sularıyla kokutur.

ISPARTANIN KADINLARI DA GÜL SULARINI VERMİŞLER

Unutulmuş bu gerçek yaşanmışlıkla ilgili bir başka adresimiz ise Isparta'dır. Fetih ordusunun başında bulunan Selahaddin Eyyübi'ye ulaşan Ispartalı kadınlar, yetiştirdikleri güllerin sularını ve yağlarını Selahaddin'e verirler ve Mescid-i Aksa'ya dökülmesini isterler.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış