TOM HURNDALL

Thomas Hurndall İngiliz fotoğraf öğrencisi, Uluslararası Dayanışma Hareketi gönüllüsü ve İsrail militanlarının Filistin topraklarını işgaline karşı bir aktivistti. 11 Nisan 2003'te Gazze Şeridi'nde işgalci İsrail askeri Taysir Hayb tarafından başından vuruldu. Hurndall komada kaldı ve dokuz ay sonra öldü.

Tom Hurndall 1981 yılında İngiltere'de doğdu. 2003 Nisan ayında bitkisel hayata girdi. 9 ay sonra ise 2004 Ocak ayında dünyaya gözlerini yumdu. Tom Hurndall henüz 22 yaşındayken bir fotoğrafçı olarak Gazze’de bulunduğu vakit, yaralı bir çocuğu kucaklayıp kurşunlardan kaçırırken, İsrailli bir keskin nişancı tarafından vuruldu.

Hurndall, Hampshire'daki katedral şehri Winchester'da yatılı bağımsız bir okul olan Winchester College'da eğitim gördü.

21 yaşındaki Tom Hurndall , 2003 Irak Savaşı'ndan önce Irak'taki "canlı kalkanlara" katılmak için Manchester Metropolitan Üniversitesi'ndeki fotoğraf gazeteciliği lisans kursuna ara verdi . Gönüllülerin parası bitip savaş kaçınılmaz hale gelince, Ürdün'e taşındı ve Irak'tan gelen mülteciler için tıbbi malzemeye 500 £ bağışladı . Burada Uluslararası Dayanışma Hareketi ile karşılaştı ve kara yoluyla Gazze'ye gitmeye karar verdi . 6 Nisan 2003'te Refah kasabasına geldi ve İsrail  militanlarının görüntülerini e-postayla göndermeye başladı.

ÖLÜMÜ

Nisan 2003'te Gazze sınırındaki Refah kasabasında bir görevdeydi . Hurndall ve bir grup eylemci, İsrail militanlarının tank devriyelerini engellemek için yakındaki yollardan birinde bir barış çadırı kurmayı planlayan bölgedeydi. Hurndall, 11 Nisan 2003'te başından vuruldu. İsrail ordusuna göre, bir İsrail kontrol noktası Filistinli halk tarafından ateş altına alındı ​​ve kontrol noktasındaki askerler ateşe karşılık verdi. Hurndall'ın dokuz aktivist grubu, saklanmak için protestolarını terk etti. Hurndall daha sonra sokağa fırladı ve bir İsrail askeri tarafından başından vuruldu. Refah'taki bir Filistin hastanesine götürüldü ve klinik olarak ölü ilan edildi. İsrail onu İsrail'e transfer etti ve oraya götürüldü. Solunum cihazına bağlı tutulduğu ve ameliyat edildiği Beersheba'daki Soroka Tıp Merkezi. Ameliyattan altı hafta sonra, uçakla Birleşik Krallık'a geri gönderildi ve burada Londra'daki Kraliyet Nöro-Engellilik Hastanesi'ne götürüldü ve burada kalıcı bir bitkisel hayatta kaldı ve geri dönüşü olmayan beyin hasarından muzdaripti. Dokuz ay komada kaldıktan sonra 13 Ocak 2004'te öldü.

Babası bir İngiliz soruşturmasına, "Uluslararası Emniyetli Yönetim ve Filistinli tanıklara göre Hurndall'ın bir grup çocuğu oynarken gördüğünü ve kurşunların aralarına isabet ettiğini fark ettiğini söyledi. Birkaç çocuk kaçmıştı ama bazıları korkudan felç oldu ve Hurndall onlara yardım etmeye gitti. Hurndall'ın babası soruşturmada şunları söyledi: "Tom ateş hattından bir kızı almaya gitti, ki bunu başarıyla yaptı, ancak bir başkasını toplamak için geri döndüğünde diz çökerken vuruldu."

İsrail soruşturması ve yargılaması 

İsrail başlangıçta rutin bir iç soruşturmadan fazlasını reddetti, bu da Hurndall'ın yanlışlıkla çapraz ateşte vurulduğu sonucuna vardı ve grup üyelerinin esasen canlı kalkan olarak işlev gördüğünü öne sürdü. Ancak Filistin kasabası Refah'taki gösteride tanıklar , onun çocukları korumaya çalışırken sadece çapraz ateşte vurulmak yerine tüfek mermisiyle kasten vurulduğunu söyledi ve Hurndall'ın ebeveynleri soruşturma talep etti.

Ekim 2003'te İsrail'in Yargıç Başsavcısı Menachem Finkelstein , İsrail devletine Hurndall'ın ölümüyle ilgili bir askeri polis soruşturması daha başlatmasını emretti.

Taysir Hayb'ın erken ifadesi

Idier Wahid Taysir Hayb, fotoğrafik kanıtlar Hurndall'ın onun bir yabancı olduğunu gösteren parlak turuncu bir ceket giydiğini açıkça göstermesine rağmen, askeri giysiler içinde bir adama ateş ettiğini iddia etti . Hayb ödüllü bir nişancıydı ve tüfeğinin teleskopik bir görüşü vardı . Hurndall'ın kafasından dört santim uzağa nişan aldığını iddia etti, "ama hareket etti". Hayb, o sırada silahsız sivillere ateş etme politikasının mevcut olduğunu söyledi.

Çavuş Hayb'ın davasındaki savunma, Hurndall'ın ölümüne neyin sebep olduğu konusunda şüpheler uyandırmaya çalıştı. Askeri mahkemeye Hurndall'ın zatürreden öldüğü bilgisi verildi . Savunmaya gelen İsrailli adli tıp uzmanı Chen Kugel, zatürrenin gerektiği gibi tedavi edilmediğini ve Hurndall'ın aldığı "büyük miktarlarda morfinin" ölümüne katkıda bulunduğunu belirtti. Mahkeme bu iddiaları reddetti.

Hayb'in ifadesinin değişmesi

1 Ocak 2004'te, 20 yaşındaki bir İsrail askeri olan Çavuş Hayb, gözaltı süresinin uzatılması için mahkemeye çıktı. Görünüşe göre, 2003 yılının Aralık ayının sonlarında tutuklanmıştı ve bir İsrail'in basın açıklaması, "caydırıcı olarak silahsız bir sivilin yakınında ateş etmeyi kabul ettiğini" söyledi. Başlangıçta asker, Filistinli bir grubun üniforması giyen ve tabancayla silahlanmış bir adam olarak tanımladığı kişiyi vurduğunu itiraf etti . Daha fazla sorgulamadan sonra, hikayesini değiştirdi ve silahsız bir sivilin yanına caydırıcı olarak ateş ettiğini , ancak istemeden ona vurduğunu söyledi.

İddianameler

Değişen ifadesinin ardından asker, ağırlaştırılmış saldırı da dahil olmak üzere altı suçlamayla suçlandı . Hurndall'ın ölümünün ardından, davaya bakan askeri yargıç, suçlamanın adam öldürme veya cinayet olarak değiştirilebileceğini belirtti. 12 Şubat 2004'te suçlama, adam öldürme suçuna yükseltildi. Ordudan yapılan açıklamaya göre, "yaralama kastı, iki kez adaleti engelleme, bir yanlış bilgi verme, bir yanlış bilgi vermeye kışkırtma ve bir kez de uygunsuz davranış " suçlamasıyla suçlandı. 10 Mayıs 2004'te Çavuş Hayb'ın Aşkelon'daki askeri mahkemede yargılanmasına başlandı. Altı iddianame vardı: adam öldürme; adaleti engellemek için, yalancı tanıklığa kışkırtma ; yalancı tanıklık; uygunsuz davranış. Hayb, daha önceki bir kamuya açık olmayan duruşmada tüm suçlamalara "Suçlu Değil" şeklinde bir savunma sunmuştu . Hayb'ın itirafının kabul edilebilirliği konusunda bazı tartışmalardan sonra, duruşma 19 Mayıs 2004'e ertelendi. Duruşma, Ağustos 2004'ün başlarına kadar olan sürenin büyük bir kısmı için ertelendi.

Karar 

27 Haziran 2005'te Hayb, adam öldürme, adaleti engelleme, yalan ifade verme ve kendi birimindeki yoldaşları yalancı şahitlik yapmaya teşvik etmekten suçlu bulundu; ve 11 Ağustos 2005'te askeri mahkeme tarafından adam öldürmekten on bir buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı ve sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı . Hayb, Ağustos 2010'da Başsavcı Avichai Mandelblit başkanlığındaki bir ordu komitesinin bunu yapmaya karar vermesinin ardından cezası iyi hal nedeniyle kısaltılmış ve bunun sonucunda toplam altı buçuk yıl ceza yatmıştır.

Tom Hurndall adına çekilen belgesel yapımı

13 Ekim 2008'de Kanal 4 ,Simon Block tarafından yazılan ve Rowan Joffe tarafından yönetilen The Shooting of Thomas Hurndall adlı dramatize edilmiş bir belgesel yayınladı. Stephen Dillane, Anthony Hurndall'ı ve Kerry Fox , Jocelyn Hurndall'ı oynuyor. Anthony ve Jocelyn Hurndall, belgeselin yayınlanmasından önce The Observer'da uzun uzadıya röportaj yaptı:

Oğlumuzu vurdular ama ruhunu öldüremezler.

- Anthony ve Jocelyn Hurndall

Thomas Hurndall'ın Çekimi , 2009 İngiliz Akademi Televizyonu En İyi Tek Drama Ödülü'ne ( Simon Block, Rowan Joffe, Barney Reisz, Charles Furneaux ) aday gösterildi ve En İyi Erkek Oyuncu (Stephen Dillane) ve En İyi Kurgu/Eğlence Yönetmeni (Rowan) ödüllerini kazandı. Joffe). Monte Carlo TV Festivali'nde Rowan Joffe , TV Filminde En İyi Yönetmen olarak Altın Peri 2009'u kazandı.

Kaynak: habervakti.com

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Bir fedai
Gazeteci Müslüman olmuş mu