Kudüs’ün 1099’daki Haçlı işgali Avrupa’da başladı. Fransa’da Papa’nın çağrısıyla kurulacak olan Haçlı orduları için Avrupa ülkelerinden katılımlar sağlandı. Bu katılımların geniş kitlelere yayılması, kabul görmesi ve kamuoyu oluşturulmasında önemli gayretler gösterildi. Herhangi bir ülkenin en küçük ilçesinde kurulan küçük bir organizasyon dahi önemsendi.

Kudüs’ün 1917’deki İngilizler tarafından işgali de Avrupa’dan başladı. İngiliz işgalinden önce siyonizmin kurucusu Theodor Herzl, 1897’de ilk Dünya Siyonizm Kongresi’ni İsviçre’nin Basel şehrinde yaptığında farklı ülkelerden katılımcıları bir araya getirdi. Ardından Avrupa’nın her bir köşesinde organizasyonlar (Dernekler) kurmaya başladılar. Yılmadan ve istikrarlı çalışmalarla büyük bir kamuoyu oluşturdular.

Her iki paragraftaki bilgileri genişletmek, detaylandırmak mümkün. Hucurat Hareketi olarak bu paragraflardaki tespitlerimizi önemsiyoruz. Ümmet coğrafyası kadar Filistin’e dair Avrupa’da yaşayan Müslümanların da çalışmaları, organizasyonları çok ama çok önemli. Avrupa’daki Müslümanlar kendi çocuklarına Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı anlatmaları, sevdirmeleri ve bilinçlendirmeleri dikkate alınmalıdır. Bununla birlikte Kudüs meselesine fayda sağlayacak farklı kesimlerle ilişkiler geliştirilmelidir. Ya bir çalışmanın içerisinde yer alınmalı veya yapılan çalışmalara destek verilmelidir.

Avrupa’daki Müslümanlara ilk kıblemizi barındıran Filistin’e dair önemli görevler düşmektedir.

Bazen sadece 1 kişinin başlattığı çalışmanın esintisi Kudüs’e, Mescid-i Aksa’a kadar ulaşabiliyor.

HUCURAT HAREKETİ

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Mustafa Görsev
Çok değerli Eyyüp kardeşim az çok Avrupa’da kudüs çalişmalrı yaptık ufak çaptada olsun çalişmaşarımız oldu İlk kıblemiz kudüs için her türlü göreve hazır ve nazırım Evvelallah ☝️