KUDÜS BAŞKONSOLOSU

ALİ REFİK İLERİ

İsrail Bayrağını Kubbetus Sahra’dan İndirtti

Doğum ve Ölüm tarihi: 15 Ekim 1919 - 21 Kasım 1977

Mezarı: Edirnekapı Şehitliği 6. Ada 12. Sokak

1966-1971 yılları arasında Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu olarak görev yaptı.

 

YIL 1967, YER KUDÜS, MESCİD-İ AKSA

Altı Gün Savaşı olarak bilinen 1967’deki İsrail, çevresindeki Arap ülkeleriyle savaşa girmiş ve işgal ettiği sınırları iki katına çıkarmıştı. Aynı zamanda Kudüs’ün doğusunu da işgal sınırları içerisine almıştı.

Yaşanan bu hadisenin hemen ardından Siyonist askerler şımarmış ve azgınlıklarını daha üst seviyeye çıkararak soluğu Mescid-i Aksa’nın içerisinde almışlardı. Siyonist askerler girdikleri Mescid-i Aksa’nın içerisindeki Kubbetus Sahra’ya işgal bayrağını asmıştı.

KOMUTANINIZI ÇAĞIRIN

İşte bu alçaklığın yaşandığı sırada Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Ali Refik İleri idi. Başkonsolos Ali Refik İleri Kubbetus Sahra’ya İsrail bayrağı asıldığı haberini alır almaz sorumluluğu ve inisiyatifi üzerine aldı. Yaşanan bu hadiseyi gururuna yediremedi ve şoförüyle birlikte makam aracına binerek Mescid-i Aksa’ya gitti. Dar sokaklardan Mescid-i Aksa’ya en yakın mesafeye kadar ulaştığında flamalı arabasından inerek İsrail askerlerine “komutanınızı çağırın” dedi.

SAVAŞ SEBEBİ ADDEDERİZ

Başkonsolos Ali Refik İleri’nin yanına gelen komutanda şımarık ama gizlemeye çalışsa da tedirgin bir hava vardı. İşgal komutanına şunları söyledi: “Siz Araplarla savaşıp onları yendiniz. Burası sadece Araplara ait bir mescid değil. Burası ümmete ait bir Harem’dir ve bütün Müslümanların mescididir. Eğer o bayrağı oradan indirmezseniz İsrail ile Türkiye arasında savaş sebebi addederiz.

2 SAAT SONRA İŞGAL BAYRAĞI İNDİRİLDİ

İsrailli komutan ve askerler, Başkonsolosumuz Ali Refik İleri’nin kararlı konuşması karşısında afallamışlardı. İleri, o cümleleri söyledikten sonra makam arabasına bindi ve oradan ayrıldı. Başkonsolosumuz tamamen vicdanının ve inancının sesine kulak vererek bu girişimde bulunmuştu. Dışişleri Bakanlığı’ndan herhangi bir emir almamıştı. O sözleri sarf edip bölgeden ayrılmasının üzerinden iki saat sonra Kubbetus Sahra’ya asılan işgal bayrağı İsrail askerleri tarafından indirildi.

ALİ REFİK İLERİ’Yİ KISACA TANIYALIM:

Osmanlı ayanlarından Nuri Paşa’nın torunudur. İstanbul’da doğdu. Eğitim sürecini başarıyla tamamladıktan sonra Türkiye’nin dışişlerinde görev aldı. İlk önemli görevini 1966-1971 yılları arasında Kudüs’te yaptı. 1973’te ise Almanya’nın Düsseldorf başkonsolosu oldu. 1977’de görevinin bitmesiyle birlikte karayoluyla Türkiye’ye doğru yola çıktı ve yolda geçirmiş olduğu kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış