6 Şubat 2023'te ülkemizde Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli meydana gelen iki büyük deprem nedeniyle Türkiye resmen seferber oldu. 7'den 70'e resmi kurumların yanısıra Türkiye'nin birçok sivil toplum kuruluşu hızlı bir şekilde deprem yaralarını sarmak için adeta birbirleriyle yarıştılar. Türkiye'nin yanısıra birçok ülkeden de arama kurtarma ekipleri ülkemize gelerek enkaz altındaki canlı insanları kurtarma faaliyetlerine destek verdiler. Uluslararası arama kurtarma faaliyetlerine destek vermek için gelen ülkeler arasında İsrail arama kurtarma ekibi de bulunuyordu. Ancak hiçbir ülkenin arama kurtarma ekibi İsrail ekibi kadar tartışma konusu olmadı. Hatta sanıyoruz ki İsrail ekibinden başka hiçbir ülkenin ekibi tartışma konusu olmadı.

 

DERLEDİĞİMİZ BAŞLIKLAR ŞÖYLE

 

1) YÜZLERİN BULANIKLAŞTIRILMASI: İsrail arama kurtarma ekibinin yola çıkacağı toplu halde uçağın önünde çekilmiş fotoğrafları sosyal medya hesaplarından ilk anda paylaşılmış "ekiplerimiz Türkiye'ye insani yardım için yola çıkıyor" cümlelerine yer verilmişti. Oysa paylaştıkları fotoğraflarda gariplik vardı. Fotoğrafa ilk baktığınızda anlaşılamayan o gariplip fotoğraf büyütüldüğünde anlaşılıyor. Fotoğrafta yaklaşık 10 kişinin yüzü flulaştırılmıştı. Yani yüzünün tanınmaması için bulanıklaştırılmıştı. Arama kurtarma ekibinden bazılarının yüzleri niçin bulanıklaştırılır ki?

 

2) MEDYAYA SÜREKLİ BASKI: Sosyal medyada "bizim ekiplerimiz Türkiye'nin ana akım medyasında niçin görmezden geliniyor?" şeklinde sürekli ve günlerce  kamuoyu oluşturulmaya çalışıldı. Oysa televizyonlarda her ülkenin arama kurtarma ekiplerinden sürekli olarak bahsedilmekteydi. Hatta televizyonlarda "ilk gelen ekipler arasında İsrail bulunuyor" şeklinde söylemler sürekli dillendiriliyordu. Ama buna rağmen yine de bir memnuniyetsizlik ve sataşma hakimdi.

 

3) BİZ GÜVENDE DEĞİLİZ DİYE TERK ETTİLER: İsrail arama kurtarma kadrosundan bir ekip ilginç bir şekilde depremin henüz ilk günlerinde ani bir şekilde Türkiye'yi terk ettiler. Terk ederken de "istihbarat aldık ve bizim burada güvenliğimiz yok" şeklinde tuhaf açıklamayla terk ettiler. Türkiye'ye en zor döneminde atılabilecek en büyük iftirayı atarak, Türkiye'yi töhmet altında bırakarak çekip gittiler.

 

4) YAHUDİ DEPREMZEDELERE YÖNELİK ÇALIŞMA: Arama kurtarma çalışması yaptıkları ve yahudilerin bulunduğu binalardan ölü veya sağ çıkardıkları insanlar arasında yahudiler için önemli isimler yer alıyordu. Bu isimleri kendi sosyal medya hesaplarından da isim soyisim ve resim şeklinde paylaştılar.

 

5) ADRESLER BELLİYDİ: Arama kurtarma çalışması yaptıkları adreslerin büyük bir kısmı kendi despit ettikleri adreslerden oluşmaktaydı.

 

6) TARİHİ ESER PARŞÖMENLERİ İSRAİL'E GÖTÜRDÜLER: Ekipleriyle ilgili çok önemli bir iddia ortaya çıktı. Doğruluğunu/yanlışlığını bilemiyoruz fakat sadece önemli bir iddia olduğu için ve kayıtlarda yer alsın diye buraya not olarak düşüyoruz. Arama kurtarma çalışması yaptıkları ve önemli yahudilere ait binalardan tarihi eserlerin kaybolması iddiası hızla yayıldı sosyal medyada. Özellikle de Antakya Sinagogu'ndan "Ester parşomeni" gibi dökümanların/eserlerin İsrail'e götürüldüğü konusunu buraya not olarak bırakıyoruz. Ancak çalınan parşömenler Türkiye'nin girişimleri neticesinde tekrar geri getirildi. Hırsızlıkları ortaya çıkınca bu sefer farklı sosyal medya hesaplarından "onlar tarihi eser değildi ki" türünden açıklamalarla bir kampanya yürütmeye gayret ettiler fakat gerçek ortaya çıkmıştı.

 

7) HAHAM'DAN DEPREM AÇIKLAMASI (İSRAİL'E KARŞI OLDUĞUNUZ İÇİN): İsrail'de önemli bir konumu bulunan bir Haham tarafından Türkiye'de ve Suriye'de yaşanan depremle ilgili yapılan açıklamada bu depremin ve yaşanan onbinlerce ölümlerin sebebinin İsrail'e düşmanlık yapmalarından kaynaklandığı ifade edildi. Bu açıklama sosyal medyada kısa sürede bir tepkiye neden oldu ve bazı İsrail yanlısı sosyal medya hesapları İsrail aleyhine bir kamuoyu oluşmaması için hahamın yaptığı açıklamayı kınadılar.

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış