Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fadıl Ayğan hoca, Hucurat Hareketi’ne Kudüs ve Miraç değerlendirmesinde bulundu.

Miracın sıradan bir gece olmadığına ve Kudüs’ün, Mescid-i Aksa’nın mutlak surette Miracın merkezine alınması gerektiğine değinen Fadıl hoca bu konuda Müslümanlar adına bir özeleştiriye de dikkat çekti.

Açıklamasının tamamını video dosyasından izleyebileceğiniz Fadıl hoca, değerlendirmelerinde şu ifadelere yer verdi:

“Miraç denilince maalesef Mescid-i Aksa baskın bir figür olarak insanların zihninde oluşmuyor. Ama bilmeliyiz ki uzun yıllardır Mescid-i Aksa işgal altındadır. Bu manada bir bilinç ve şuur oluşmalıdır. Bunun ilk ayağı ise miraç’tır.

Tüm kandiller bir manaya fokus yapmak için, bir bilince şuura fokus yapmak için var. Miraç kandilinde odaklanmamız, şuur ve bilinç açısından kazanmamız gereken şey Mescid-i Aksa’nın ve o bölgenin kutsiyeti üzerine odaklanmaktır.

Dini anlatan insanlar ister ilahiyat fakülteleri olsun, ister özel vakıflar veya denekler olsun ister medreseler, ister diyanet işleri başkanlığımız olsun, odaklanmamız gereken husus budur. Güzel bir konuya temas ettiniz. Ebetteki Hz. Peygamberin mucizesinden bahsediyoruz ama bileceğiz ki oranın membaı, kaynağı Mescid-i Aksa’dır. Mübarek bir yerdir. Allah tarafından kutsal kabul edilmiştir.”

 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış