Abdullah Maruf memleketi Kudüs’e giremiyor

Hanımı ve 3 oğlu ile birlikte ailece İstanbul’da yaşayan Abdullah Maruf aslen Kudüs’lü. Anne ve babası ise Ürdün’de yaşıyor. Ne yazık ki işgalin mağdur ettiği milyonlarca Filistinliden sadece birisi.

abdullah maruf

5 yıldır İstanbul’da ve özel bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışıyor. En küçük oğlu Maruf, Kudüs’te dünyaya geldiğinde baba Abdullah o sırada Hac ibadeti için Mekke’deydi. İşgal devleti, dünyaya yeni gelen bebeğe “baban şuan burada değil” diyerek uyduruktan bir bahaneyle vatandaşlık kimlik kartı vermedi. Bebek Maruf, dünyaya daha gözlerini açar açmaz işgalin o soğuk ve gayri insani yüzüyle tanışıyor. Oysa Maruf isimli o bebeğin ataları Kudüs’ü fethettiklerinde şehirde yaşayan hangi dinden, ırktan olursa olsun her insana “Burada yaşamakta, ibadetlerinizde ve ticaretlerinizde özgürsünüz” diyerek güvence vermişti.

Hucurat Hareketi olarak görev yaptığı üniversitede ziyaretine gittiğimiz Öğretim Görevlisi olan Abdullah Maruf, gençlik yıllarında Kudüs’te yaşamış ve Mescid-i Aksa’da medya ve iletişim biriminde görev yapmıştı. Fakat 2002 yılında İsrail, uyduruktan senaryolarla kendisini sınırdışı ederek Kudüs’e girişini yasaklamış ve 10 yıllığına deport etmişti. 10 yıl sonra yani 2012’de deport süresinin bitmesiyle memleketi Kudüs’e tekrar geri dönmek istemiş fakat İsrail “yine giremezsin” diyerek ikinci bir deport kararıyla memleketine girişine müsaade etmedi.

“İNŞALLAH FETİHLE BİRLİKTE”

Abdullah Maruf ise bu durumu şöyle özetledi: “memleketim Kudüs’e girişime izin vereceklerini hiç sanmıyorum. Oraya gidişim Allah nasip ederse yeniden fetih ile mümkün olacak.

 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
ismail
bir araya netanyahunun bir videosunu izlemiştim. türkçe alt yazılıydı. israil hiçbir insana dininden ırkından dolayı ayrımcılık yapmaz ve yapmadı diyordu. sahtekar gördüm yalancı düzenbaz gördüm ama bunlar gibisini görmedim. israil ayrımcılık yapmazmış. Allah belanızı versin bu yalanlarınızdan. işgalci haydutlar.
Cemil
Filistin konusunda ne yazıkki çok eksiğiz. Kameraya konuşan bu hocamızın yaşadığı belkide Filistin'de yaşanan en hafif hadiselerdendir. Allah yardımcıları olsun ve Allah bizlerede uyanış nasip etsin.