Mescid-i Aksa’nın içerisinde onlarca kişi şehid oldu, yüzlercesi yaralandı. Bu katliam tarihte “Kudüs Katliamı” olarak ta anılmaktadır.

Takvim yaprakları 8 Ekim 1990’ı gösteriyordu. İşgalci rejim, Siyonist grupları kışkırttı ve bazı Siyonist (yerleşimci) gruplar Mescid-i Aksa’ya girip Siyon Mabedi’nin temelini atacaklarını günler öncesinden duyurmuşlardı. O gün Mescid-i Aksa’ya giden yollar kapatılmıştı. Açık olan yollara ise bariyerler yerleştirilmiş ve güvenlik noktaları oluşturulmuştu. Ortam epey gergindi. Müslüman Filistin halkında çaresizlik, endişe ve her zamanki gibi dünyanın gözünü kapadığı bir yalnızlık hali vardı. Öğle namazı öncesinde Mescid-i Aksa’nın semalarında işgalcilerin helikopteri dolaşıyordu. Helikopterden aşağıya taşlar atılıyordu. Taşlar sözüm ona tapınak taşlarıydı. Mescid avlusundaki cemaatin üzerine önce gaz bombası attılar. Çıkardıkları kargaşayı bahane ederek El-Aksa’nın avlusunda bulunan cemaatin üzerine ateş açtılar. Ateş açanlar sadece işgal polisi/askeri değildi. Sivil Siyonistler arasında da silahlı olanlar vardı ve onlar da ateş açıyorlardı. Yaptıkları bu saldırıda onlarca Müslüman (21 kişi) şehid oldu yüzlerce Müslüman (200’den fazla) ise yaralandı. 450’den fazla kişi ise gözaltına alındı.

Mescide yapılan alçak saldırıda şehid olanlar, Aksa’nın bitişiğinde bulunan Babul Rahme Mezarlığı’na defnedildiler. Mezarlığın girişinde şehitlerin isimleri ve yaşları yazılıdır.

 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış