HUCURAT HAREKETİ'NİN AKSA HALKALARI PROJESİ KAPSAMINDA HAZIRLADIĞI SINAV SORULARI

1) Halife Hz. Ömer emriyle Kudüs'ü fetheden İslam orduları komutanı kimdir?

-Ebu Ubeyde bin Cerrah (ra)

2) "Rotamız Filistin, Yükümüz Özgürlük" sloganıyla yola çıkan Mavi Marmara Gemisi'nde katil İsrail kaç Müslümanı şehit etmiştir?

-10 şehit verdik

3) Filistin Vatansız Halka, Halksız Vatan belgeselinde de vurgulandığı üzere, İsrail işgal ettiği topraklara Yahudilere “işgalci” demek yerine yumuşatmak maksadıyla ne isim veriyor?

-Yerleşimci

4) Kudüs'ü ziyaret eden ilk Diyanet İşleri Başkanı olan ve Mescid-i Aksa'da tarihi bir hutbe veren Mehmet Görmez bu ziyaretini kaç yılında yapmıştır?

-2015

5) 1897 yılında toplanan 1. Siyonist Kongre nerede ve kiminle önderliğinde toplanmıştır?

-İsviçre Basel / Theodor Herzl

6) İngilizlerin Kudüs'ü işgalinden 2 sene önce Yahudi gençler tarafından kurulan ve Osmanlı'nın gizli askeri bilgilerini İngilizlere ihbar eden Yahudi İstihbarat Örgütünün adı nedir?

-Nili Örgütü

7) Kudüs'ü 88 yıl süren Haçlı işgalinden kurtaran ikinci fatih kimdir?

-Selahaddin Eyyubi

8) İngilizlerin Yahudilere devlet kurma hakkını tanıdıkları ve 2 Kasım 1917 tarihinde İngiltere Dışişleri Bakanı tarafından açıklanan bildirinin/deklarasyonun adı nedir?

-Balfour Deklarasyonu/Bildirisi

9) 9 Aralık 1917’de Kudüs'ü işgal ettikten sonra bu işgali Avrupa'ya 1918 Noel armağanı olarak sunan İngiliz generali kimdir?

-General Allenby

10) El Halil şehrinde bir Ramazan ayında sabah namazında yapılan kanlı saldırının ardından ikiye bölünerek hem cami hem de sinegog olarak kullanılan Caminin adı nedir?

-Halilurrahman Camisi

11) Kudüs’ü 31 Aralık 1516’da Osmanlı hâkimiyetine alan ve kabri İstanbul Fatih’te bulunan Padişahımızın ismi nedir?

-Yavuz Sultan Selim Han

12) Kudüs’ün günümüze kadar ulaşan etrafındaki surlar 1520-1566 yılları arasında hüküm süren hangi Osmanlı Sultanı tarafından yapılmıştır?

-Kanuni Sultan Süleyman

13) Hadiste boş bırakılan yerleri doldurun. “Oraya gidin ve içinde ……… Şayet gidemez ve içinde namaz kılamazsanız ……………… Üzere oraya ………… gönderin.”

-Namaz kılın, Kandillerinde yakılmak, Zeytin yağı.

14) Haçlıların genç-yaşlı, kadın-erkek demeden 70 bin Müslümanı katlederek Kudüs’ü işgal ettiği tarih nedir?

-15 Temmuz 1099

15) Siyonistlerin tüm tekliflerine rağmen “Bir karış dahi olsa Filistin’den toprak vermem” diyerek Filistin davasına ömrünü adadı. İttihat ve Terakkiciler’in ihanetleriyle tahttan düşürülüp sürgüne gönderildi. Kudüs’ün İngilizler tarafından işgalinden ise sadece 2 ay sonra yaşamını yitiren Osmanlı Sultanı kimdir?

-Sultan 2. Abdulhamid Han

16) 1917’de Balfour Deklarasyonu ile Filistin topraklarında bir Siyonist devlet kurulmasını vadeden devlet hangisidir?

-İngiltere

17) Mekke döneminin 2. Yılıydı. Hicret henüz gerçekleşmemişti. Hüzün yılı olarak ta isimlendirilir o döneme. İsra ve Miraç hadisesi o sene gerçekleşti. Kur’an’da İsra ve Miraç hadisesini anlatan ve Mescid-i Aksa’dan bahsedilen surenin ismi ve kaçıncı ayet olduğunu yazın.

-İsra suresi, 1. Ayet

18) Türkiye’de ilk kez 2019 yılında Kudüs Çocuk Atölyesi açılarak örneklik oluşturdu. Çocukların zihin dünyasına Kudüs bilinci yerleştirildi. Atölye hangi oluşum tarafın açıldı?

-Hucurat Hareketi

19) Hangisi Filistin şehirlerinden biri değildir?

-Gazze, Yafa, (HALEP), Hayfa

20) Filistinlilerin topraklarını sattığı yalanını bilinçli ve başarılı bir şekilde Dünya geneline yaydılar. Peki, gerçekte toprak satma oranıyla ilgili aşağıdakilerden hangisi doğrudur?

-%0,8

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış