Hucurat Hareketi olarak hayata geçirmiş olduğumuz 10 kişinin bilabedel Kudüs Seferi olan Aksa Halkaları Projemize katılan kardeşlerimizin yazmış olduğu mektuplar...

Selamün aleyküm Kadriye Kızgın ben. Hamd âlemlerin rabbi olan Allah'a c.c. Hz Muhammed'e s.a.v ailesine, ashabına ve Kıyamet gününe kadar Onlara tabi olanlara olsun. Son Okçular Tepesi olan evimin muhafızıyım, 3 çocuk annesiyim, imam hatip mezunuyum, Allah bana Ve eşime umreyi nasip etti ancak Kudüs'ün öneminin bilincine vardıktan sonra ikinci defa umreye değil de Kudüs'e gitmeye niyet ettik Çünkü orayı yalnız bırakmamalıydık oradaki kardeşlerimizin bize ihtiyacı vardı bu düşünceler içinde Kudüs’le ilgili fazla bilgiye ihtiyacım olduğunu anladım araştırmaya başladığım anda Hucurat hareketi çıktı karşıma. Üstlendiğim Annelik ev hanımlığı ve öğrencilik misyonuna rağmen hiç düşünmeden katıldım. Bu projede bulunmak benim için bir onur ve Kudüs bilincine varmak benim en büyük kazancım oldu. "Dua mümin'in silahıdır" bende Her daim dualarımda; Allah’ım beni ve neslimden gelenleri dininin hizmetçisi kıl Allah’ım, İslam coğrafyasındaki tüm mazlum kardeşlerime yardım et bana da yardım edebilmem için yollar göster. Diye dualarımı yineliyorum.

(Final görevim)

Sultanbeyli Dostluk Ve Yardımlaşma derneğimizdeki kardeşlerimle yaptığım istişare sonucu kermes yapmaya karar verdik. Görev dağılımı yaptık. Yaklaşık bir buçuk ay süren hazırlık süreci sonunda Elhamdülillah kermesimizi yaptık. Kardeşlerimle yaptığım meşveret sonucunda kermesimizin gelirini (sma tip 1 hastası) oğlumuza teslim ettik. Sizi ve beni bu hayra vesile kılan Allah’a hamdolsun. Bu hareketin amacına fazlasıyla ulaştığını düşünüyorum. Bu projeyi düşünen, hayata geçiren, ilgilenen, emeği geçen Maddi manevi destek olan tüm Kardeşlerimden Allah razı olsun ve cenneti ile mükâfatlandırsın. Kaybedeni olmayan bir platformda olmak tarifi imkânsız bir duygu. Rabbimizin ahirette bizleri peygamberlerle, sıddıklarla şehitlerle ve salihlerle birlikte haşretmesini niyaz ederim Onlar ne güzel arkadaştır. Selam Ve Dua İle...

Selamun aleyküm ben Esma Nur, henüz yeni atanmış bir öğretmenim. Pandemi döneminde İsrail'in Filistin’e başlattığı saldırılar ile birlikte uyanmamız gerektiğini fark ettim/k. Mescidi Aksayı tanımamız ve tanıtmamız gerektiği ile ilgili bir grup arkadaş ile çalışmalara başladık. Elhamdülillah bu başlangıçtı ve bugüne dek birçok grup, kurum ve kuruluşla Beytülmakdis özelindeki çalışmalara katıldım. 4-6 yaş çocuklara özel "Mescidi Aksa Atöylesi' Lise ve üniversiteli hanımlara yönelik Mescidi Aksa bilinçlenme serisi benim için çok kıymetli bir yerde. Bugüne dek yapılan bu çalışmalarda Mescidi Aksanın bereketini gördük, görmeye de devam edeceğiz inşallah Mescidi Aksayı görene dek bilinç heybemi doldurmaya devam edeceğim. Aksa halkaları da bu yolculuğumda bana eşlik etti. Bu harekette emeği olan herkese teşekkür ederim. Bir sonraki halkamız Mescidi Aksada oluşsun inşallah..

Es-selâmü aleyküm, ismim Büşra Nur. Evli ve iki evladın emanetçisi bir anneyim. Aynı zamanda manevî danışmanım. Gerek anneliğimde, gerek ev hanımlığımda, gerek mesleğimde ve dahası hayatın bana yüklediği bütün misyonlarda Mekke-Kudüs ve Medine bilincini yerleştirmeye niyet ettim. Hamd olsun yıllardır bu yolun yolcusuyum. Yolculuğumda nice projelere katıldım. Bu minvaldeki eğitim projelerinin ise asla kaybedeni olmadığı kanaatindeyim. Her birimiz Aksâ'ya kavuşmayı istiyoruz amennâ ama nasibimiz şimdi değilse de edindiğimiz bu bilgi dağarcığı ile kaybetmiş olmamız mümkün mü? Yolun sonuna kadar yürümüş herkes kazandı, hamd olsun.

Mescid-i Aksâ sevgisini hemen Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi sevgimizin yanı başına koyduğumuz, hac ve umre ibadetlerimizi Mescid-i Aksâ üzerinden gerçekleştirdiğimiz ve ibadet niyetiyle Mescid-i Aksâ'ya akın akın gittiğimiz günleri hayal ediyorum. Uzak değil bilakis o günlere yaklaştık, biliyorum. Yaklaşmamızı sağlayan yegane unsur ise Aksa Halkaları gibi kıymetli ilim projeleri elbette ki.

Eylemsiz ilmin, ilimsiz eylemin fayda sağlamadığını idrak ettiğimiz gün; hem ilim ile kuşanıp hem de ilmimimiz doğrultusunda aksiyon aldığımız gün her şey bambaşka olacak, amennâ!

Bu kıymetli projede emeği geçen herkese müteşekkirim, gecemizi-gündüzümüzü Aksâ ile ihya etmemize vesile oldunuz. Beytülmakdis'in özgürlüğünde hep birlikte pâyidar olmak duasıyla.

 

Ben İstanbul’dan Hatice Özdemir İlahiyat Fakültesi öğrencisiyim. Kudüs için hep dertlenir ne yapmam gerektiğini düşünürdüm. Fakülteden arkadaşlarımın, kıdemli hocalarla hazırladıkları eğitici konferanslara, seminerlere katılırdım. Ama bir şekilde yetersiz olduğunu daha fazla şeyin yapılması gerektiğini düşünüyordum. Daha önce de böyle bir projeye katılmıştım gerçekten insanı olumlu yönde çok etkiliyor, düşüncelerin aydınlanıyor. Bu davaya sevdalı bir arkadaşım sayesinde Yolum Hucurat hareketine düştü çok şükür ki daha da bilinçlenmeye vesile oldu . Sosyal medya üzerinden veya sohbet ederek topluma Kudüs’ün değerini, zulmün çağrısını yapmaya çalışıyorum elimden geldiğince ve gerçekten edindiğim bilgiler bana katılan en güzeliydi. Bu iş içinde olan herkesten Allah razı olsun. Allah hepimize orada namaz kılmayı nasip etsin. Bu yönde olan projelerin sayısı artsın inşAllah.

Ben batmandan üniversite öğrencisi Fidan, final görevi olarak çok düşündüm ve en yakınlarımdan başlamaya karar verdim 9 kişilik farklı yaş gruplarından olan ailemin tüm fertlerini ikna ettim 40 gün boyunca kurduğum WhatsApp grubunda kontrolleri hergün yaptım ve herkese ödev verilen İsra suresinin birinci suresini anlamını ezberlettim, 40 gün boyunca gece namazına kalkarak Kudüs'e dua etmeye çalıştık. Kalkamayanlar için gün içerisinde yaptıkları bir iyilik karşılığında ve uyandığında kudüse dua etmek şartıyla artı atıyordum.

 

 

Selamünaleyküm ben Yozgat’tan Betül. İHH insani yardım kuruluşunda gönüllü olarak Genç İHH Hanımlar İl başkanlığı görevini yürütüyorum. Final görevim sokağa çıkıp insanlara Kudüs hakkında farkındalık oluşturmak amacıyla sorular sorup röportaj yapmak ve ardından hediyelerini taktim etmekti. Elhamdülillah tamamladım ve güzel dönüşler de aldım. Sonrasında final görevim bitti deyip kenara çekilmek olmaz diye düşündüm ve her hafta yaptığımız programlarda özellikle ramazan ayı boyunca Kudüs’ü gündemimizde tutup her hafta konuştuk dualarla andık. Yazdığım makaleyi genç arkadaşlara sundum. Kudüs ile ilgili kitap tahlilleri yaptık. Birlikte Mavi Marmara kısa filmini izleyip Mavi Marmara şehitlerini tek tek hayatlarını öğrenip aziz ruhlarına Fatiha’lar okuduk. Kudüs ile ilgili izlememiz gereken filmi 36 kişilik film okuma grubumuz ile birlikte izleyip film hakkında konuştuk.

Yaptığımız atölyelere katılan arkadaşlara atölye öncesi Kudüs Tarihi kitabından pasajlar okuyarak sonrasında sorular sordum. Doğru cevaplayan arkadaşlara yine hediyelerini taktim ettim. Yaptığımız el işi atölyelerinde arka fona Kudüs ile ilgili ezgiler açıp dinledik. Velhasıl Kudüs sevdamı her fırsatta anlatmaya, yaşamaya çalmıştım.

Hucurat Hareketi’nin bu güzel yarışması Kudüs sevdamın artmasına ve özellikle okuduğum kitaplar, izlediğim film ve belgeseller sayesinde daha da bilinçli olmamı sağladı. Bu çalışmalar için emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Rabbim mahşerde bu yüce emanete sahip çıkma çabanızı şahit kılsın inşallah. Selam ve dua ile…

selamunaleykum, ben konya selçuk üniversitesi tarih bölümü 1. sınıf öğrencisi Amine Dolaş, memleketim adıyaman. Hucurat hareketine katılmadan önce hazırlıklarımı yapmış, planlarımı tamamlamıştım geriye kalan bismillah deyip kudüs hakkındaki çalışmalara başlamaktı, nasıl bir tevafuktur ki instagramda hucurat hareketi projesine denk geldim biraz geç olsa da eyyüp abinin yardımı ile katılmayı başardım elhamdülillah.

Final görevim olarak "Filistin Rüzgarı " adı altında mektuplar dağıttım. Bu sadece sonuçlarını görüceğimiz ve ona göre hareket edeceğimiz uygulamaydı. Eyüp abinin ve dava arkadaşlarım olan sizler sayesinde bunu daha da ilerletip çeşitli yollar izleyerek bir çok şehirde devam ettireceğiz İnşallah.

Hucurat hareketi kapsamında geçirdiğimiz zaman boyunca çok şükür ki istediğimi başarabildim, sürecin sonuna kadar gelmeyi başararak kendime de çevreme de hatta hiç tanımadığım insanlara da Allah'ın izniyle faydalı olabildim. Hiç kuşkum yok ki bunu hepimiz yaptık. Süreç bitmiş olabilir lakin, bizlerin kudüs için devam edeceğinden davamızı sürdürüp daha da büyüyeceğimizden hiç şüphem yok.

Ben bu süreçte genel olarak sokaktaki insanların bilgisizliğine şahit olduğum kadar, sanal mecralardaki insanların kudüs hakkında, siyonizm hakkında vb konularda ki bilmeyişlerine de tanık oldum. Elimden geldiğince bu alanlarda özellikle de kuru bilgilerle kafasını doldurmuş sosyal medyada ki insanları bilinçlendirmeye, belli bir kitleye ulaşmaya çalışacağım inşallah. Allah hepinizden razı olsun.

S.aleykum Çanakkale'de din görevlisiyim, görev yaptığım yerde cuma namazı öncesi yaklaşık 400 kişilik cemaatimize, cuma vaazında Kudüs ile ilgili bir farkındalık olması amacıyla insanların oradaki durumu bilmeleri ve Yahudilerin yaptıkları zulüm ile ilgili görsel materyaller ile destekli bir program icra ettik. Bu vaaz neticesinde Halihazırda yaz Kur'an kursunda öğrencilerime aynı şekilde Kudüsü tanıtma ve İslam medeniyeti için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya, bu konuda bilinç sahibi olmaları için gayret ediyoruz.

( Selahattin Eyyubi belgeselinden sonra yaklaşık 5 öğrencimden aramızda sır kalacak şekilde Kudüsün esareti ile ilgili ahid aldım.) ( Marangoz - Selahaddin) metaforuna binaen olduğunu düşünüyorum. Umarım sinelerindeki bu dert hiç bitmez... CEMAL AYDIN

Ben Şırnak'tan Cahide, Hucurat harekatı sayesinde kaldığım yer de Kudüs'ü daha fazla anlatma gayretine girdim. Derslerine girdiğim 150 öğrenciye Kudüs'ü anlattım ve dua etmelerini sağladım. Kudüs meselesinin ırksal bir sorun olarak düşünmemelerini ve müslümanların kanayan yarası olduğu bilincini aşıladım. Artık Kudüs hakkında daha şuurlu davranmaya başladıklarını gördüm. Final görevim olarak konferans verdim. öncesinde ise sokak roportajı yaparak Kudüs bilincini ölçtüm güzel cevaplar geldiği gibi maalesef hiç bilgisi olmayan da çıktı. Öğrencilerimizle seneye okulda Kudüs köşesi yapmayı düşünüyoruz. Rabbim muvaffak etsin.

Selamün aleyküm ben Münevver Şimdi Mardin'den katılıyorum, Diyarbakır'da üniversite öğrencisiyim. Hucurat Hareketi sayesinde Kudüs özelinde var olan çalışmalarım/ız daha da derinleşti. Bu uğurda yaptığımız okumalar, araştırmalar arttı. Kudüs davasını kendine dert edinmiş dostlarımla biz buradan neler yapabiliriz, medyayı Kudüs için nasıl aktif kullanabiliriz diye istişarelerde bulunup üzerinde karar kıldığımız çalışmaları uyguluyoruz. En son geçtiğimiz günlerde (14-15-16 Temmuz'da) Erzurum'da bir projeye katıldım ve orada grup çalışmasıyla Filistin-İsrail çatışmasında 'barış için kadın koalisyonu' adı altında araştırmalarimizi yaptıktan sonra bir sunum hazırladik ve sunduk. Sunumdan sonra karar alıcılarla bir araya gelip günümüz çözüm önerileri neler olabilir diye tartıştık. Son olarak da bireysel olarak Kudüs'e özel Twitter ve Instagram hesabı açıp orada geçmişten günümüze kadar Kudüs'te yaşananları anlatan paylaşımlar yapacağım inşallah. Çünkü hâlâ çok yakın çevremde Kudüs meselesini bilmeyen çok fazla sayıda kişi var ve bu beni hüzünlendiriyor.

Hucurat Hareketi ekibine ve destek olan tüm abi, abla, kardeşlerime teşekkür ederim.

Selamunaleyküm. Diyarbakır'a atanmış bir öğretmenim. Göreve başladığım süre boyunca öğrencilerimde dini ve milli bilinci geliştirmeyi hedefledim. Filistin konusu ise bunların başında geliyordu. Derslerde uzun uzun bu coğrafyada olan bitenleri anlamaya çalıştık. O yörenin ağzıyla " hocam pazar tezgamı satam gidem oralara böyle iş mi olur " coşkusuna gelmiştik ki Hucurat hareketi bu noktada var olan motivemizi daha da artırdı. Hucurat hareketi kapsamında okulda etkinlikler düzenledik ve yeni dönem için bir dizi proje hazırladık. Bunlardan bazıları okulumuzda Kudüs Bülteni oluşturup her şeyden haberdar olmak ve Kudüs ile ilgili faaliyetler düzenleyecek Kudüs Klubünü kurmak. Bu fikirler öğrencilerimin o heyecanlı yüreklerinden çıktığı için çok kıymetli. Bu heyecan için bizi motive eden ve harekete geçiren Hucurat hareketine ne kadar teşekkür etsem az. CANAN AKPINAR

Ben Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Rabia. Ben Necip Fazıl Kısakürek ve onun fikirleri doğrultusunda davasına sahip çıkan düşünce ve fikir topluluğundanım. Memleketim Adıyaman ve eğitim gördüğüm Gaziantepte bulunan aynı düşünceleri ve fikirleri savunduğum dava arkadaşlarımla her hafta yaptığımız istişare toplantılarının çoğunda Kudüs'ü anıp bu yolda yapmamız ve yapacaklarımızı tartışıp dua faslı ile toplantımızı kapatırdık. Ben çevremdeki herkese Kudüs'ü dert edindirdim, bilinçlendirmeye çalıştım. Başarılı olduğuma da inanıyorum ancak yetmez ama yetecek inşaAllah.

 

Selamünaleyküm, ben Melike. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyim. Aynı zamanda İslam Hukuku alanında yüksek lisans yapıyorum. Kendimi bildim bileli Beytülmakdis diye bir derdim, bir davam var elhamdülillah. Bu dava ile yürüdükçe onun bereketine bulandığımı, iyileştiğimi ve dirildiğimi düşünenlerdenim.

Her nereye gitsem, ondan mutlaka bahsederim. Nerede bir çocuk görsem ya da bir çocuk topluluğu; onların yüreklerine hemen bir Kudüs tohumu atarım. Beni tanıyanlar nezdinde adım Kudüs'tür benim. Benim nezdimde ise en büyük şereftir bu. 'Kudüs için çalışmak nasip işidir' der bir Kudüs ablamız hep. Bu nasipten payım olduğu için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Bu yolda yapılacak çok şey olsa da, yapılan hiçbir şeyin küçük olmadığı kanaatindeyim. Bir gün bir kalbe attığımız tohum muhakkak büyür, filizlenir ve çiçek açar.

Bunun içindir ki, Hucurat Hareketi kapsamında yapılan bütün çalışmalar, şahit olduğumuz her bir final görevi, her bir emek çok kıymetli. Bu bağlamda ben önce Hucurat Hareketi'ne sonra Beytülmakdis için küçük büyük demeden emek verip çalışan herkese teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Beytülmakdis bir gün muhakkak fetholunacaktır. Bize düşen bu uğurda ufak da olsa bir pay alabilmektir. O halde hiç durmadan yürüyelim kardeşlerim, ayaklarımıza bir Kudüs gücü gelsin.

 

Selamün aleyküm, ben Nilüfer Coşkun. Yaklaşık son beş yılımı Beytülmakdis'i okumakla, dinlemekle, takip etmekle, izlemekle ve tanımakla geçirdim. Elimden geldiği minvalde önce en yakın çevremden başlayarak anlatmaya,sevdirmeye niyet etmiştim. Hamdolsun ki güzel projeler de yer alma fırsatı edindim. Kullandığım sosyal medyalar da yine Beytülmakdis ekseninde hareket etmeye gayret ediyorum. Bir eş, bir akraba, bir arkadaş ve hayattaki diğer rollerimle bu davaya hizmet edebilmek hem niyetim hem de gayretimdir. Hucurat Hareketi'nin 'Aksa Halkaları' projesi de bunlardan birisi oldu. Bir çocuk gelişimci olarak da final görevlerimi daha çok çocuklara yönelik hazırladım. Bana böyle bir fırsat sunduğu için Hucurat hareketine çok müteşekkirim. Kaybedeni olmayan bir projeydi. Fakat peygamberler bağıyla bağlandığım Beytülmakdis/Kudüs'ü ziyaret etmeyi tüm yüreğimle istiyorum. Bu projeye katılmamdaki en büyük etken de buydu. Rabbim Aksa halkalarıyla doldurduğumuz heybelerimizi bereketlendirsin ve de bugün olmazsa yarın, yarın olmazsa en kısa sürede o kutlu beldeyi ziyaret etmekle ikramlandırsın bizleri. Mekke, Beytülmakdis ve de Medine'nin yüreğimizde ayrılmadığı gibi hac ve umre ziyaretlerimizde de ayrılmadığı, minik yüreklerin üç kutsal mescid sevgisiyle büyüdüğü ve de ilk kıblemizin hürriyetine kavuştuğu günleri görebilmek duasıyla..

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Mehmet Ali Ustabaş
Vesile kılan Allaha cc hamd..Resullerine Selat ve Selam olsun. Azda olsa Aksa için dertli kalpler.. Allah cc olunca sahibi, dert yok keder yok. Eyüp kardeşimizle birlikte, derdi olan tüm ekibe.. Ve 10-20 kişi bile olsa derdini mektuba nakşedenlere Allahın cc kendini görevlisi görüp diğer bahsi geçen tüm çalışma sahiplerine, Kur’andaki başaklar misali Rabbim aşklarını amellerini bereketlendirsin.. Birlikte Kudüsün fethini yaşatsın..