Habervakti.com sitesinin kıymetli yazarlarından Nurettin Taşkesen, geçtiğimiz hafta Hucurat Hareketi tarafından tertiplenen ve edebiyat dünyasının dikkatlerini Kudüs’e çekmek maksadıyla bir araya gelinen toplantının ardından bir makale kaleme aldı.

Edebiyat dünyamızın Kudüs’ü başlıklı makalede Nurettin Taşkesen şu ifadelere yer verdi:

22 Ekim Cumartesi günü Gönülbağı Vakfı'nın binasında birbirinden kıymetli Kudüs dostları bir araya gelerek "Edebiyat Dünyamızın Kudüs'ü" konulu bir toplantı yaptık. Bu organizasyonu yapan Eyüp Güzel başta olmak üzere Kudüs mihmandarı Bülent Deniz, Araştırmacı yazar Nidayi Sevim, Araştırmacı Sosyolog yazar Mahmut Haldun Sönmezer, Aksa Kitap Yayınevi işletmecisi Cuma Karakoç, Araştırmacı yazar Orhan Buyruk, genç kardeşlerimiz Fatih Güzel, Şüheda Güzel ve Rüveyda Deniz toplantıda görüşlerini açıkladılar. Toplantıya mazeretleri dolayısıyla gelemeyen Peren Birsaygılı Mut, Suna Durmaz ve Saadet Gelembe de mesaj göndererek bu güzel çalışmaya desteklerini ifade ettiler.

KUDÜS ŞAİRİ NURİ PAKDİL

Bülent Deniz, sadece yazılı değil sözlü edebiyatın da yani konferanslar ve seminerler gibi etkinliklerin de kullanılması gerektiğini söyledi. "Ayrıca okullarda özellikle İmam Hatiplerde bir Kudüs müfredatı oluşturulmalı. Din Kültürü, tarih ve edebiyat derslerinde Kudüs konusu gönüllülük esasına göre işlenebilir." şeklinde güzel bir teklif sundu.

Bülent Deniz, edebiyat dünyasında herkesin sustuğu bir dönemde Nuri Pakdil'in Kudüs konusunu dile getirdiğini, bilhassa şiirleriyle insanların gönlüne Kudüs'ü yerleştirdiğini söyledi.

MAKALENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış