Bu sene üçüncüsünü organize etmiş olduğumuz Kudüs'ün Yavuz Sultan Selim Han tarafından Osmanlı himayesine alınışının 505.Yıldönümü münasebetiyle anma etkinliğimize Devlet-i Aliyye Ocakları, Kudüs Şurası, Gönülbağı Vakfı, Hakder gibi sivil toplum kuruluşları katılım sağlayarak destek verdiler.

 

 

Okumuş olduğumuz basın metnidir:

31 ARALIK 1516

KUDÜS’ÜN OSMANLI HİMAYESİNE ALINIŞI

VE YAVUZ SULTAN SELİM HAN’IN ANILMASI

KUR’AN OKUNMASI

GÜNÜN ANLAMI

TÜRBE ZİYARETİ VE DUA

TATLI İKRAMI

Tarihte bugün, içerisinde Mescid-i Aksa’mızı barındıran Kudüsümüzün aydınlığa eriştiği ve orada yaşayanların emniyete kavuştuğu gündür. Çünkü Yavuz Sultan Selim Han Hazretleri 31 Aralık 1516’da Kudüs’ü fethederek Osmanlı himayesi altına almıştır.

Bu yüzden Yavuz Sultan Selim Camisi’nde Cuma namazımızı eda ettik ve kabri başında toplandık

Kendi fatihlerini, önemli tarihi anlarını ve kutsal beldelerini tanımak ve onlara sahip çıkmak istiyoruz. Bizler anmamız ve anlatmamız gereken önemli bir tarihi vakamızdan bihaber nesiller olmak ve yetiştirmek istemiyoruz..

Bulunduğumuz yer cennet mekân Yavuz Sultan Selim Han’ın kabridir. 1516’da senenin son günü 31 Aralık’ta Kudüs’ü Osmanlı himayesi altına aldı. O tarihten sonra ise Kudüs artık Kudüs-ü Şerif olarak adlandırılmaya başlandı. İşte tam da bugün, 505 yıl önce Yavuz Sultan Selim, Mescid-i Aksa’da 12 bin şamdan yaktırıp her tarafı aydınlattı. Büyük bir mutluluk ve heyecan vardı. Yavuz Selim ve İslam ordusu, akşam namazında girdiği Mescid-i Aksa’da yatsı namazına kadar vakit geçirirken Hz. Resulullah’ın (sav) mirasına sahip çıkmanın heyecanını yaşıyorlardı.

İsterseniz kısaca kendisini tanıyalım;

Yavuz, kendisinin bir ismi değil “keskin ve eğilmez” anlamına gelen ünvanıdır.

Küçük yaşlarında dedesi Fatih Sultan Mehmet kendisini İstanbul’a getirterek özel eğitime tabi tutmuştur. 10 yaşına geldiğinde 2 dil öğrenmiş ve aynı zamanda Hafız olmuştur.

1512’de tahta geçtikten tam 4 yıl sonra Kudüs’ü Osmanlı himayesine almıştır.

Kendisine “Hakimul Harameyn” yani Mekke ve Medine’nin Hakimi ünvanı verildiğinde buna itiraz etmiş ve kendisini “Hadimul Harameyn” yani Harameynin Hizmetçisi olarak tanımlamıştır.

Haçlı Ordusu tarafından Mekke ve Medine üzerine yapılan plandan ve saldırı girişiminden haberdar olunca Osmanlı ordusunu harekete geçirmiş ve büyük bir saldırıdan Mekke ve Medine’yi kurtarmıştır. Ki yapılan o saldırı planları arasında Hz. Peygamberimizin, Medine’deki mübarek naaşına yapılacak tasallut ta söz konusuydu.

Mukaddes emanetleri İstanbul’a getirtti ve 40 hafız ile 24 saat başlarında Kur’an okutulması geleneğini başlattı. Günümüzde Topkapı Sarayı’ndaki kutsal emanetler odasında 24 saat boyunca Kur’an okunması geleneği merhum Yavuz Sultan’dan bize gelen bir gelenektir. İlk okuyan da kendisidir.

Allah rahmet eylesin! 50 yaşındayken 1520’de vefat etti.

Unuttuğumuz önemli bir tarihi vak’amızı hatırlatmak ve dikkat çekmek için buradayız. Atamız Yavuz Sultan Selim’i anmak, mübarek kabri başında kendisine Kur’an okuyup dua etmek için aynı hissi taşıyanlar olarak toplandık. 3 sene önce burada 5 kişiydik geçen sene ise yaklaşık 40 kişi olmuştuk. Görüyoruz ki bu sene daha kalabalığız. İnanıyoruz ki seneye çok daha fazla kişi olacağız. Eminiz ki bu millet böyle bir konudan haberdar olduğunda ecdadına sahip çıkacaktır.

Miladi takvime göre senenin son günü olan her 31 Aralık’ta sadece burada değil farklı şehirlerimizde de Kur’an okuma veya farklı etkinliklerle bu özel günün hatırlatılması faaliyetleri geçen sene ilk kez sivil toplum kuruluşlarımızın hassasiyetiyle başlatılmıştı.. Hucurat Hareketi olarak organize etmiş olduğumuz bu anma programımıza özellikle Devleti Aliyye Ocakları, teşkilatlarının bulunduğu tüm vilayetlerde bu çalışmayı gerçekleştirmişti. Bu sene de aynı organizasyonlar şuan için eş zamanlı olarak birçok şehirde gerçekleşiyor.

Sultan Selim han hz.lerinin Manevi huzurunda bulunduğumuz şu anda, yeri gelmişken bu türbe ile ilgili önemli bir konuya da tekrar dikkat çekmek istiyoruz. Kabri başında Yavuz Sultan Selim’i anlatan kitabede Kudüs’ü Osmanlı himayesine almasıyla ilgili ne yazık ki küçük bir satır dahi yer almamaktadır. Yavuz’un bu önemli tarihi vak’ası mevcut kitabede ihmal edilmiştir.. Geçen sene de benzer bir hatırlatmayı yine burada yapmıştık. Bu sene tekrarlıyoruz. Yetkililerden istirhamımız bu durumun düzeltilmesidir.

Sevap dolu ve hayır yüklü bu anma ve aktarma etkinliğimize katılanları huzurlarınızda dua niyetiyle zikretmek istiyoruz. Devleti Aliyye Ocakları, 55 sivil toplum kuruluşundan müteşekkil olan Kudüs Şurası, Hak İnsani Yardım Derneği.

Seneye çoluk çocuğumuzla birlikte tekrar burada buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz ve Allah rızası için Yavuz Sultan Selim başta olmak üzere çok değer verdiği hocalarının ve onun kutlu askerlerinin ruhlarına

Aşk ile

El Fatiha!

HUCURAT HAREKETİ

 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış