KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN VE KUDÜS

Dimesünler ki çok hazine gider

Bir içim suyi bin hazine değer

 

Türbesi; İstanbul / Fatih İlçesi'nde Kanuni Sultan Süleyman adına 1551-1557 yılları arasında Mimar Sinan tarafından inşa edilen Süleymaniye Camisi'ndedir.

Mescid-i Aksa’nın içerisinde onarım ve yenileme çalışmalarının yanı sıra şehrin günümüzdeki surları, sebilleri ve su havuzları Kanuni döneminde yapıldı.

Babası Yavuz Sultan Selim’in kısa saltanatının ardından, 1520’de tahta çıkan Kanunî Sultan Süleyman, “Dimesünler ki çok hazine gider / Bir içim suyi bin hazine değer” diyerek şehrin ihyasını emretti ve ilk olarak 4200 metre uzunluğundaki Kudüs surlarını baştan sona inşa ettirip onarttı. Hemen akabinde, şehrin su sorununu çözmek için Beytullahim’de bulunan su kanallarının ve havuzlarının onarımını yaptırdı. Bununla beraber Kudüs’te 6 adet sebil yaptırdı. Günümüzdeki surlar ve sebiller onun döneminden kalmadır.

Bu sebillerden biri Mescid-i Aksa’nın içinde, biri sur dışında, kalan dördü ise Kudüs sokaklarında bulunuyor.

Kanunî Sultan Süleyman tarafından yaptırılan o sebiller:

1. Bâbu’l-Îtim Sebili

Mescid-i Aksâ’nının içerisinde. Günümüzdeki ismiyle Melik Faysal Kapısı’nın güneyinde bulunmaktadır.

2. Bâbu’l-Halîl Sebili

Eski Kudüs olarak bilinen bölgeyi saran surların kapılarından birisi olan El Halîl Kapısı’nın güneydoğu kısmında, Beytullahim ve El Halîl yolu üzerindedir. Burası sur dışında kalıyor.

3. Bâbu’s-Silsile Sebili

Mescid-i Aksâ’nın kapılarından Silsile Kapısı’nın girişindedir. Eski şehrin doğu kesiminde kalıyor.

4. Bâbu’n-Nâzır Sebili

Mescid-i Aksâ’nın kapılarından Nâzır Kapısı’na giden Alâaddin Sokağı’nın girişindedir. Sebilin bulunduğu köşe El Vâd Caddesi’yle kesişmektedir.

5. El Vâd Sebili

Kattânîn Çarşısı’nın El Vâd caddesine bağlandığı noktaya yakın bir yerde bulunuyor.

6. Bâbu’l-Esbât Sebili

Eski Kudüs’ün Aslanlı kapısı olarak ta bilinen Esbât Kapısı’nın iç tarafında bulunur. Hz. Meryem’in dünyaya geldiğine inanılan mağaranın hemen yakınında yer aldığından diğer adı “Sıtti Meryem Sebili”dir.

Kanuni’nin Kudüs’e verdiği hizmetleri, Naimi tek tek kaleme almış ve “Feza’il-i Kuds” ismiyle bir eserde topladı. O eser “Kudüs’ün Fazileti” ismiyle Türkiye Yazma Eserler Kurumu tarafından günümüz Türkçesine çevrilmiştir.

Naimi yazara ait mahlastır. Asıl adı ise Çeşmecizade Nimetullah Çelebi’dir. Kudüs’ün önemini, tarihini ve yapılan hizmetleri eserinde şiirsel bir dille anlatmıştır.

 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
romantik69.co.il
Very nice write-up. I definitely appreciate this site. Thanks!