Tophanedeki Filistin Resim Sergisi beğeni topladı

Tarih: 01.07.2017

Kadir Gecesi’de farklı bir etkinliğe imza atan ve adına Hucurat Hareketi, Beyoğlu’nun tarihi semtlerinden Tophane’de özel grafik çalışmalarından oluşan Filistin konulu resim sergisi açtılar.

 

Yaklaşık 2 aydır özel grafik çalışmalarını sergileştiren Hucurat Hareketi’nin girişimcileri “bu bizim ilk etkinliğimiz. Bu tür etkinliklerin sokaklar, parklar, cami avluları gibi açık alanlarda da yapılması gerektiğini düşünüyoruz” dediler.

Resim sergisiyle bir algı çalışması yaptıklarını ifade eden Hucurat Hareketi girişimcileri, “biz Mescid-i Aksa’ya bir duyarlılık artması için mesaj verirken aynı zamanda çok sayıda yanlış algının düzeltilmesi için çabaladık. Mesela Filistinli Müslümanların kendi topraklarını ve evlerini sattıkları yönünde bir kanaat var. Sergimizde bu konuya da değindik. Çünkü bu koca bir yalandır ve İsrail’in aldatmacasıdır. Filistinliler genel olarak yurtlarını satmadı, aksine zorla evlerinden çıkarıldılar. Anahtar ve tapuları halen ellerindedir” dediler.

Sergi, Tophane Parkı içerisinde ve tarihi Kılıç Ali Paşa Camisi avlusunda gündüz başlayıp sabah namazına kadar sürdü. Sergide yapılan basın açıklamasında ise şu bilgiler verildi:

Hucurat Hareketi, ismini Kur’an’ın 49.Suresi olan Hucurat’tan almıştır. Aynı surenin 10.ayeti olan “Müminler, ancak kardeştir” ilkesi esin kaynağımızdır.

Türkler, Araplar, Kürtler, Lazlar ve diğer milletlerin inanç bütünlüğünü ifade eden Ümmet meselelerini dert edinenler olarak “haydi Bismillah” dedik ve çıktık yola. Sadece belirli bir ülke değil, Ümmet coğrafyasının tamamı ilgi alanımıza girmektedir. Hucurat Hareketi; Kültürel etkinlikler hareketi olarak yola çıktı ve şuan için en önemli özelliği amatörlüktür.

Facebook, Twitter, instagram gibi sosyal medya ağlarımızı “Hucurat Hareketi” ismiyle aktif hale getirdik ve ilk etkinliğimizi özel grafik çalışmalarımızla hazırlanmış olan bir fotoğraf sergisini Kadir Gecesi’nde hayata geçirmiş olduk.

Gündemden kopuk kalmadan, fakat gündeme de takılı kalmadan kendi gündemimizi oluşturma çabası içerisinde olacağız. Çağımızın en önemli tesir kaynağı ALGIDIR. Bu tespitten hareketle Ümmet adına olumlu, faydalı ve gerekli algı çalışmalarını imkânlarımız nispetince gerçekleştireceğiz.

FİLİSTİN’E DUYARLI SİYASİ İRADEYİ VE STK’LARIMIZI ÖNEMSİYORUZ

Kadir Gecesi’nde gerçekleştirdiğimiz ilk etkinliğimizde Mescid-i Aksa’ya, Kudüs’e ve Filistin’e dikkat çekmek istedik. Bu amaç doğrultusunda ülkemizdeki siyasi iradenin yanısıra çeşitli sivil toplum kuruluşlarının Filistin ve Mescid-i Aksa’ya olan duyarlılıklarını önemsediğimizi de belirtmek istiyoruz.

 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış