habervakti.com Kudüs Çocuk Atölyemiz ile ilgili haberi "Filistin'in kurtuluşunu kendisine şiar edinen Hucurat Hareketi, Kudüs Çocuk Atölyeleri'nin ilkini Tophane'de açtı." olarak geçti.

HABERİN METNİ:

Filistin üzerine yaptığı çalışmalarla gündeme gelen Hucurat Hareketi, bir projeye daha imza attı. İstanbul'un fethinde gemilerin karadan yürütüldüğü tarihi semt Tophane'de Kudüs Çocuk Atölyeleri'nin ilki açıldı.

AÇILIŞI ÇOCUKLAR YAPTI

Habervakti.com Koordinatörü, Filistin topraklarına giriş yasağı bulunan ve israil'in kamu güvenliğine tehdid olarak gördüğü için kendisine 10 yıl deport cezası verilen Kudüs Mihmandarı Bülent Deniz, yazar Ahmet Turgut, İlya Hareketi'nden Eyüp Şimşek, Öğrenciler, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Çok sayıda çocuğun da katıldığı törende atölyenin açılışını da çocuklar yaptı.

Açılışla ilgili Hucurat Hareketi tarafından yapılan açıklama şu şekilde oluştu:

Kudüs dedik çünkü içerisinde Mescid-i Aksa’mızı barındırdığı için Kudüs’ümüz bütünüyle Filistin’i ifade eder. Çocuk dedik çünkü çocuklarımız Selahaddin-i Eyyübi’nin “Büyüdüğümde orayı ben fethedeceğim” dediği yaştadır. Filistin meselesinde dertli bir grup kardeşler olarak bizler Halepli Marangoz ustasının farkında olmadan fethin sembolünü hazırladığını biliyoruz. Halepli Marangoz ve atölyesi, çocuk yaştaki Selahaddin ve Mescid-i Aksa topraklarının fethi / özgürlüğü gibi kavramlardaki kodların farkındayız. Belki de atölyemize alacağımız çocuklar içerisinden Selahaddin yetişecek veya Selahaddin’i doğuracak bir Ana yetişecektir. Bunu biz bilmiyoruz ama Allah biliyor. Tophane’de açılışını yaptığımız bu atölyemizin bir ilk olmasını planladık ve İstanbul’un farklı semtlerinde ya da farklı vilayetlerde şubelerini açma gibi bir hedefimiz bulunuyor.

Kudüs Çocuk Atölyesi’ni açtık çünkü özellikle ülkemizde çocuklarımızın dünyasında ne yazık ki Kudüs’e, Filistin’e ilişkin istifade kaynakları çok az. Bu manada eksikliklerimizi ve mazeretleri öncelemedik aksine öteledik. Filistin meselesinde dertli olup bir şeyler yapabilme arzusu olanların da bizlerle birlikte heyecanlandıklarına şahit olduk. İsra suresini okuyarak tadilatını yaptığımız atölyemizi deyim yerindeyse el emeğiyle, alın teriyle ve ihlas ile açma aşamasına getirdik. Çocuklarımız burada okuyarak, eğlenerek, oynayarak, dinleyerek Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı, Filistin’i öğrenecek, bilecek ve sevecekler. Çocuklarımız Filistin’in fatihlerini öğrenecek ve tabi ki işgali ve işgalcileri de bilecekler. Olsun diye dertlenen, destek veren, dua eden herkese uykusuz geçirdiğimiz gecelerin hatırına, Kudüs’ün hatırına dualarımızda yer verdiğimizi belirtmek istiyoruz. Son olarak aynı dertleri taşıdığımız her sivil toplum kuruluşu veya bireylerle kolektif çalışmalara ümmet şuuru içerisinde açık olduğumuzu bildiririz.

Açılışla ilgili Filistin topraklarına giriş yasağı bulunan ve israil'in kamu güvenliğine tehdid olarak gördüğü için kendisine 10 yıl deport cezası verilen Kudüs Mihmandarı Bülent Deniz'in açıklamaları:

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış