Kudüs Çocuk Atölyemizde uyguladığımız FOTOĞRAF OKUMA ETKİNLİĞİ’ni hem eğlenceli hem de eğitici bir yöntem olarak tecrübe ettik.

KİMLER UYGULAYABİLİR

1) Evlerde anne ve babalar çocuklarına

2) Çocuklara eğitim çalışması yapan kurumlar

FAYDALARI NELER?

1) Çocukların fotoğraflardaki detaylara dikkat becerisi gelişir

2) Seçerek verdiğiniz fotoğraflardaki mesajları alırlar

3) Fotoğrafı yorumlayan çocuklar hafızasına yerleştiriyor. Anlattığı şeyi unutmayacak.

4) Etkinliğin sürdürülebilir olma özelliği var.

5) Yazmaya da teşvik edebilirsiniz. Yorumlarını fotoğrafın arkasına yazan çocuğun, bir yorum defteri oluşur.

PEKİ, NASIL UYGULANIYOR?

Fotoğraf Okuma Etkinliği, çok basit bir şekilde uygulanabiliyor. Aşağıda sizler için örnek olması açısından verdiğimiz fotoğrafların yazıcıdan çıktısını alın. Yine örnek olsun diye her fotoğrafın altına kısa bir yorum yazdık. Yazdığımız yorumları çocuğunuza önceden isterseniz anlatabilirsiniz. İsterseniz de hiç anlatmadan direk çocuğunuzun fotoğrafa bakarak/inceleyerek yorumlamasını isteyebilirsiniz.

Fotoğraf seçeneklerini/çeşitliliğini siz arttırabilirsiniz.

Mescid-i Aksa'da bulunan Kubbetus Sahra'nın çevresinde koşan çocuklar. Gül bahçelerinin arasından heyecanla ve mutlu bir şekilde koşuyorlar. Çocuklar, Mescid-i Aksa'nın avlularında vakit geçirmeye doyamıyorlar. Hava güneşli ve çocuklar kısa kollu tişört giymişler. Dolayısıyla bir yaz mevsimidir.

 

 

Mescid-i Aksa avlularında gül bahçeleri arasında koşturan çok sayıda çocuklar görünüyor. Hepsi heyecanla bir yere yetişmeye çalışıyorlar. Muhtemelen okunan ezan ile birlikte namaza yetişmeye çalışan çocuklar bunlar. Hepsinde de kısa kollu tişört olduğuna göre ve güllerin rengarenk açtığına göre bir yaz günü.

 

Mescid-i Aksa'da sağanak bir şekilde yağan yağmur ve ıslanmış insanlar var. Büyük bir çoğunluğunda şemsiye var ama bazılarında şemsiye yok. Görseldeki çocuk sırılsıklam olmuş ve yüzünde gülücükler var. Mutluluğu yüzünden okunuyor. Sırılsıklam olmasına rağmen yağmura hiç aldırış etmeden mutlu bir şekilde poz vermiş. Mescid-i Aksa'da yağan yağmurla beraber ıslanmak Filistinli çocuğu çok mutlu etmiş.

 

 

Bu bilgisayar ile yapılmış bir grafik çalışmasıdır. Grafikte, Mescid-i Aksa'nın içerisinde bulunan Kubbetus Sahra yer alıyor. Mescid-i Aksa'nın içerisinde çocuklar var. Çocukların biri elindeki boya fırçasıyla boyama yapıyor, küçük kız çocuğu balonla uçmaya çalışıyor, diğer en ufak çocuk ise hoplaya zıplaya oyunlar oynuyor. En önde bulunan ve gözleri büyük olan Mescid-i Aksa'nın kedisi ise rengiyle çok hoş görünüyor. Grafikte ayrıca uçan kuşların gölgesi görünüyor. Gerçekten Mescid-i Aksa'da bulunmak çok güzel birşey.

 

 

Sarı kubbeli yapıya bakınca oranın Mescid-i Aksa olduğunu anlıyoruz. Etrafındaki binalar, evler ve mahalleler ise Kudüs'ün sokakları. Çünkü Mescid-i Aksa, Kudüs'te bulunuyor. Binaların arasında ağaçlar görünüyor. Evler içiçe çizilmiş olduğuna göre Kudüs'ün dar sokakları olduğunu anlayabiliyoruz. Dar sokaklar genellikle eski yerleşim yerleridir. En önde sırtı dönük olan Filistinli çocuğun ismi Hanzala'dır. Hanzala, hep sırtı dönüktür. Yüzü asla çizilmez. Çünkü Hanzala, bütün dünyaya küsmüştür. Küstüğü için sırtını dönmüştür. Yalın ayaktır ve ayakkabısı yoktur. Üstü yırtık pırtık ve yamalıdır. Saçları diken dikendir. Yaşı hep 10'dur. Ne zaman Filistin'de zorla çıkarılmış olduğu evine, mahallesine geri dönerse o zaman yüzünü dönecek ve yaşı büyüyecektir.

 

Yorum Yapın

Yapılan Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış