Şanlıurfa Kudüs Anneleri Platformu

2017’nin sonlarında başladıkları Kudüs için Cumartesi buluşmalarını Balıklıgöl’deki Dergâh camisinin avlusunda aralıksız olarak her hafta sürdürüyorlar.

Bizler bu satırları yazarken (Mayıs 2019), Kudüs Anneleri Platformu, Cumartesi buluşmalarında 70 haftayı geride bırakmışlardı.

1,5 yıldır her Cumartesi günü bir araya gelen Anneler ve Anne adayları ilk kıblelerini barındıran işgal altındaki Filistin topraklarına dair basın açıklaması yapıyor, işgalci İsrail ve Abd’yi boykot çağrısında bulunuyor ve Filistin için dua ediyorlar. Yaz kış demeden, yağmur çamur dinlemeden aralıksız olarak 70 haftayı geride bıraktılar.

55 DERECE KAVURUCU SICAKTA BİLE VAZGEÇMEDİLER

Öyle ki bazen 55 derece kavurucu sıcakta bile basın açıklamasını ve dualarını gerçekleştirmek için aynı yerde hazır bulundular. Bazı haftalar 10 kişi oldular bazı haftalar da 100 kişi oldular. Ama yine de yılmadılar. Şanlıurfa Kudüs Anneleri Platformu, bulundukları şehrin Kudüs için öneminin farkındalar.

“KUDÜS, AHA ŞURADA”

“Baktığımızda Golan tepelerini görebiliyoruz” diyen Şanlıurfalı anneler, Kudüs’e doğru yola çıkan fetih ordusunun önce Şanlıurfa’yı fethettiğinin ve bu şehre esenlik getirdiğinin altını çiziyorlar. Günümüzde uçakla sadece 1 saatte, karayoluyla ise öğlen yola çıktıklarında akşama doğru Kudüs’te olacak kadar yakın olduklarını hatırlatıyorlar.

Şanlıurfa Kudüs Anneleri Platformu, her Cumartesi günü Balıklıgöl’deki Dergâh Camisi avlusunda buluşma etkinliklerinin yanı sıra gerçekleştirdikleri ziyaretler ve sohbet halkalarıyla da Filistin konusunda bilinçlendirme faaliyetlerini sürdürüyorlar.

“SON BULUŞMAMIZ İNŞALLAH ÖZGÜR KUDÜS’TE”

Anneler cümlelerini şu sözlerle tamamlıyorlar: “Biz son basın açıklamamızı işgalden kurtulup özgürlüğüne kavuştuğunda Kudüs’te, Mescid-i Aksa’da yapmak istiyoruz”


Bu site "Gidemiyorsanız, kandillerinde yakılmak üzere yağ gönderin" Hadis'i icabınca tasarlandı.